"SARICALAR" YARIMSTANSİYASI BƏRPA OLUNUB
“Saatlı Elektrik Şəbəkəsi”ndə istismarın səviyyəsini yüksəltmək üçün rayon mərkəzində, ətraf kənd və qəsəbələrdə enerji təsərrüfatında yenidənqurma işləri aparılır: SİP-kabellər  çəkilir, yeni transformator məntəqələri quraşdırılır, zərurət yaranan yerlərdə daha keyfiyyətli dayaqlar basdırılır.
“Saatlı” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin məlumatına görə, indiyədək rayon ərazisində ümumilikdə 203 kilometr uzunluğunda SİP-kabel çəkilib, 6500 ədəd smart-kart tipli sayğac quraşdırılıb. Eyni zamanda, kənd yerlərində elektron sayğacların quraşdırılması davam etdirilir. Hazırda daimi əhali qrupu abonentləri üçün ümumilikdə 500-ə qədər bu tip sayğacların quraşdırılması planlaşdırılıb.
Qeyd edək ki, şəbəkə üzrə payız-qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində görülən ən mühüm işlərdən biri  təxminən 5 min abonentin qidalandırıldığı 110/35/10 kilovoltluq "Sarıcalar" yarımstansiyasında 25 MVA gücündə transformator  şəbəkəyə qoşulub. Digər hissələri qidalandıran 20 və 16 MVA gücündə  transformatorlar da əsaslı təmir edilib və sistemə qoşulub. Bütün bunlar istehlakçıları daha da dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Onu da qeyd edək ki, yarımstansiyalarla paralel olaraq, elektrik verilişi xətlərində də nəzərdə tutulan zəruri tədbirlər lazımi səviyyədə icra olunub. Eyni zamanda şəbəkədə elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması məqsədilə davamlı olaraq gecə və gündüz saatlarında reydlər keçirilir. Şəbəkəyə qeyri-qanuni müdaxilə edənlərə qarşı  mövcud qanunvericilik çərçivəsində müvafiq tədbirlər görülür.

“SARIJALAR” S/S WAS REPAIRED
Reconstruction work is carried out at energy economy of the region center, villages and settlements  in order to increase the exploitation level of “Saatli Electric Network”. SIL type cables are installed, new transformer points were constructed, much more quality stands are constructed where necessary.
According to the information given by “Saatli” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 203 km SIL type cable was installed at the region territory till today and 6500 smart – card  type meter were constructed. At the same time, construction of electron meters are continued at the villages. At present,  construction of about 500 these type meters are planned for the people consumer group.
Lets` noted that, the transformer by 25 MVA was connected to the network at “Sarijalar” s/s by 110/35/10 kV feeding of approximately 5 thousand subscribers in  the line of preparation work to autumn – winter season. Capital repair work were carried out at the transformers by 20 and 16 MVA and were put into operation.
It should be noted that, intended necessary measures were implemented at the transmission lines. At the same time, spot – checks are carried out in the line of preventing of illegally use of electric power at the network. The corresponding measures are carried out against illegally use of electric power.