“AZƏRBAYCAN ELEKTRİK ENERJİSİ SİSTEMİ 20 İLDƏ” ADLI KONFRANS KEÇİRİLMİŞDİR
Oktyabrın 15-də “Azərenerji” ASC-nin İdarə aparatında Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 20-ci ildönümünə həsr olunmuş “Azərbaycan elektrik enerjisi sistemi 20 ildə” adlı konfrans keçirilmişdir.
”Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti bildirir ki, tədbir iştirakçıları əvvəlcə SC binasında Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin abidəsi önünə gül dəstələri düzdülər.
Səhmdar Cəmiyyətin prezidenti Etibar Pirverdiyev Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 20-ci ildönümü münasibətilə tədbir iştirakçılarını təbrik etdi. Dövlət müstəqilliyinin çox mürəkkəb tarixi və siyasi şəraitdə bərpa edildiyini xatırladan natiq, yalnız 1993-cü ildə xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıtmasından sonra dövlət quruculuğu sahəsində konkret addımlar atıldığını bildirdi.
Ulu Öndərin müəyyənləşdirdiyi yeni neft strategiyasının uğurlarından söz açan natiq onu da vurğuladı ki, Ümummilli liderimizin on illik rəhbərliyi dövründə müstəqil Azərbaycan əsrə bərabər inkişaf yolu qət etmişdir. Ötən iyirmi il ərzində ölkəmizin elektrik enerjisi sistemi də böyük inkişaf yolu keçdiyini, bu sahədə hələ ötən əsrin 70-80-ci illərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə yaradılmış möhkəm potensial əsasında Azərbaycanın müstəqil enerji sisteminin formalaşmasını qeyd edən SC-in prezidenti onu da vurğuladı ki, Ulu Öndərin müəyyənləşdirdiyi strategiyanı Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev uğurla davam etdirərək Azərbaycanın elektrik enerjisi sistemində mühüm islahatlar və geniş miqyaslı quruculuq işləri həyata keçirir. Bütün bunların nəticəsində son 7 il ərzində respublikamızda 11 elektrik stansiyası tikilərək 1500 MVt-dan artıq yeni generasiya gücləri istismara verilmiş və mövcud stansiyaların yenidənqurulması nəticəsində 600 MVt əlavə güc artımı əldə edilmişdir. Qeyd edək ki, həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ölkəmiz elektrik enerjisi idxalından azad olmuş, ölkə enerjisisteminin təhlükəsizliyi təmin edilmişdir. Eyni zamanda, mövcud stansiyalar modernləşdirilmiş, dünya standartlarına cavab verən müasir qurğu və avadanlıqlarla təchiz edilmişdir. Nəticədə stansiyaların faydalı iş əmsalı artmış, 1 kVt-saat elektrik enerjisinin istehsalına sərf edilən şərti yanacağın miqdarı əhəmiyyətli dərəcədə azalmışdır.
Yeri gəlmişkən, tədbirdə son 20 ildə respublika elektrik enerjisi sistemində görülmüş işlər və əldə olunmuş nailiyyətlər ətraflı təhlil olundu. Daha sonra müstəqil Azərbaycanın elektrik enerjisi sisteminin inkişafına həsr olunmuş film nümayiş etdirildi.

THE CONFERENCE BY NAME “AZERBAIJAN ELECTRIC ENERGY SYSTEM IN 20 YEARS” WAS IMPLEMENTED
The conference by name Azerbaijan electric energy system in 20 years devoted to the 20 th anniversary of Azerbaijan Republic independence repair was implemented on 15 October at Management machinery of “Azerenergy” JSC.
Under the information given by the Press – release of “Azerenergy” JSC, firs of all the participants of the measure were laid flowers on the monument of our great leader Haydar Aliyev at the joint stock company.
The president of the joint stock company Etibar Pirverdiyev was congratulated the participants of the measure with the 20 th anniversary of Azerbaijan Republic independence. The speaker noted about that, our state independence was restored in very complicated history and social condition and also added, concrete steps are taken in the sphere of state creative after return our leader Haydar Aliyev to the power in 1993. The speaker noted about the successes of oil strategy identified by our leader and also emphasized, Azerbaijan was overcame the way equal the century during Haydar Aliyev`s 10 years leadership.
Energy system of our state was also passed a big development way within 20 years, the president of JSC is also emphasized that, now Ilham Aliyev is continuing the strategy identified by our leader and also carried out important reforms and large scaled construction work. As a result of all that, 11 power plants were constructed, more than 1500 MW power was put into operation and 600 MW additional power was got as a result of reconstruction of available power plants at the republic during last 7 years.
Lets` noted that, as a result of carried out purposeful measures our republic became free of electric energy import, the safety of the state power system was supplied. At the same time, available power plants were modernized, supplied with modern equipments and installations. As a result of it, coefficient of the power plants were increased, the quantity of conditional fuel used for the production of electric energy by 1 kV was decreased.
By the way, carried out work and achievements at the republic electric energy during last 20 years were analyzed at the measure. Film dedicated to electric energy system of independent Azerbaijan was demonstrated.