QƏSƏBƏLƏR QIŞA HAZIRDIR
Ənənəvi xarakter alan təmir-bərpa və yenidənqurma işləri ölkənin bütün enerji obyektlərində uğurla yerinə yetirlir.
Qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində icra edilən bu tədbirlər Respublikanın Məhəmmədi, Digah, Mehdabad, Fatmayi və Novxanı kimi qəsəbələrindən də yan keçməyib. Qəsəbələrdə yerləşən enerji obyektlərindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bu ərazilərdə aparılan təmir işlərinin geniş vüsət aldığı diqqətə çatdırılır.
Məsələn, Məhəmmədi əhalisinin elektrik enerji tələbatının daha da dayanıqlı olmasının təmin edilməsi məqsədilə burada 10 kV-lik eyniadlı hava elektrik verilişi xəttində təmir işləri görülüb, 2 ədəd 0,4 kV-lik ayırıcı quraşdırılıb. Yenidənqurma işləri ilə əlaqədar olaraq 150-dən artıq elektrik dayaqları və 1 dövrəli 4,1 km məsafədə naqil dəyişdirilmişdir. Eyni zamanada abonentlərə 1300-dən artıq “smart kart” tipli sayğac quraşdırılmışdır.
2,5 km uzunluğunda 2 dövrəli 10 kv-lik EVX-nin çəkilişi də bu tədbirlər sırasına daxildir. Qeyd edək ki, adıçəkilən ərazi və enerji obyektləri “Bağlar” elektrik şəbəkəsinin xidmət sahəsinə mənsubdur.
6 kv-lik “Digah” hava xəttində isə 400 kVA güc transformatoru təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmiş, digər 400 kVA güc transformatoru yeni eyni güclü transformatorla əvəz edilmişdir. 3,5 kilometrdən artıq məsafədə yeni naqilin çəkilişi və 25 ədədə yaxın dayaqların yenisi ilə əvəz edilməsi də bu tədbirlər sırasına daxildir. Onu da qeyd edək ki, yeni elektrik enerjisi ilə təmin edilmiş abonentlərə 60-dan artıq sayğac quraşdırılmışdır.
“Bağlar” elektrtik şəbəkəsinin tərkibində fəaliyyət göstərən digər 6 kV-lik Mehdabad hava xəttində də yenidənqurma işləri yerinə yetrilib. Belə ki, burada 10-dan artıq elektrik dayağı dəyişdirilib, 3,7 km məsafədə naqil çəkilmişdir. Mənbə bildirir ki, burada fəaliyyət göstərən müxtəlif güclü 3 ədəd transformatorda cari təmir işləri görülüb. Digər 400 kVA gücündə transformator həmin gücdə yeni transformatorla əvəz edilmişdir. Qəsəbənin abonentlərinə 100-dən artıq elektrik sayğacı quraşdırılmışdır.
Elektrik şəbəkəsindən bildirilən məlumata əsasən, Fatmayi və Novxanı qəsəbələrində də müvafiq yenidənqurma işləri aparılmış, burada da müxtəlif təyinatlı təmir-bərpa işləri ilə yanaşı, çox sayda “smart” tipli elektrik sayğacları quraşdırılmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, mövsümü xarakterli tədbirlərin vaxtında yerinə yetirlməsi, istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadəsinə yüksək səviyyədə zəmanət verir.

THE SETTLEMENTS ARE READY TO WINTER
Repair – restoration and reconstruction work are traditionally implemented at all energy objects of the country.
These type of measures are also implemented at Mahammadi, Digah, Mehdabad, Fatmayi and Novkhani settlements of the republic. According to the information given by energy objects placed at the settlements to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair work is enlarging at these territories.
For example, repair work was carried out at the same named TL by 10 kV, 2 disconnectors were constructed at Mahammadi in order to supply the regularity of electric power of the consumers. More than 150 electric stands and 1 circuit cable in 4,1 km distance was changed in accordance to reconstruction work. At the same time, more than 1300 smart – card type meters were constructed there.
Installing of 2 circuit TL in 2,5 km by 10 kV is also included there type of measures. Lets` noted that, mentioned territories and energy objects are belonging to service area of “Baghlar” electric network.
The transformer by 400 KVA at “Digah” TL by 6 kV was repaired and put into operation, other power transformer by 400 KVA was substituted with new one. Installing of cable in more than 3,5 km distance and substituting of the stands with new ones are included to the measures plan. Lets` also noted that, more than 60 meters were constructed for the subscribers supplied with new electric energy.
Reconstruction work was implemented at “Mehdabad” TL by 6 kV belonging to “Baghlar” electric network. So that, more than 10 stands were changed there, cable in 3,7 km distance was installed. As the source informed, maintenance repair work were carried out at three transformers operating there. Other power transformer by 400 KVA was substituted with the same new one. More than 100 electric metes were constructed for the settlement subscribers.
Relevant reconstruction work were implemented at Fatmayi and Novkhani settlements. Beside different type repair – restoration work, a lot of smart type meters were constructed.
It should be noted at the end, carrying out of seasonal measures in time makes opportunity for supplying of the consumers with high level electric power.