İSTİSMAR DİSPETÇER QRAFİKİNƏ UYĞUN APARILIR
Dövlət başçısının daimi diqqət və qayğısı sayəsində son illər ölkəmizdə ardıcıl və sistemli şəkildə həyata keçirilən bütün tədbirlər şəhər və rayonların sosial-iqtisadi inkişafının sürətləndirilməsinə təkan vermişdir. Son illər istismara verilmiş generasiya gücləri arasında məxsusi yeri olan “Səngəçal Elektrik Stansiyası” dispetçer qrafikinə uyğun şəkildə istismar edilir. Ümumilikdə stansiya işə buraxılandan hazırkı dövrə qədər (01.02.2011-ci ilə) burada istehsal olunan elektrik enerjisinin miqdarı 2 milyard 687,3 milyon kilovatsaatdan çoxdur.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, cari ilin yanvar ayında müəssisədə 135,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 1,8 milyon kilovatsaat çoxdur.
Qeyd edək ki, 2010-cu il ərzində isə burada 1 milyard 163,8 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi proqnozuna qarşı 1 milyard 185,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, stansiyada ötən ildə olduğu kimi cari ilin yanvar ayında da digər texniki-iqtisadi göstəricilər üzrə də yüksək nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, stansiyada bütün işlər günün tələbləri səviyyəsində qurulub. Hazırda fəaliyyətdə olan aqreqatlar işlək vəziyyətdədir. Stansiyada istismar edilən aqreqatların işləmə rejiminə uyğun olaraq, hər maşının 500 saatlıq iş müddəti başa çatdıqdan sonra onlara növbəti texniki baxış keçirilir. Bu zaman istismar dövründə meydana çıxan qüsurlu hallar operativ şəkildə aradan qaldırılır və bir daha təkrar baxışdan sonra yenidən istismara buraxılır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin yanvar ayında 2, 16 və 17 saylı aqreqatlarda növbəti texniki baxış keçirilmişdir. Təmir işləri isə müəssisədə təşkil olunmuş təmir briqadası tərəfindən həyata keçirilir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisədə müasir tələblərə cavab verən işçi heyətinin formalaşmasına baxmayaraq, hazırkı vəziyyətdə də kadrların təkmilləşdirilməsi məsələsinə ciddi əhəmiyyət verilir. İşçilər vaxtaşırı olaraq xüsusi kurslara göndərilir və ya müəssisə daxilində mütəxəssislərin zəruri bilikləri daha dərindən mənimsəmələrinə diqqət yetirilir.
Xatırladaq ki, 18 aqreqatdan ibarət, ümumi gücü 300 MVt olan bu elektrik stansiyasını digər stansiyalardan fərqi ondadır ki, burada yanacaq kimi qaz, mazut və dizel yanacağından istifadə edilir. Elektrik stansiyası iqtisadi cəhətdən sürətlə inkişaf edən Bakı şəhərinin və Abşeron yarımadasının enerji təhlükəsizliyini daha da möhkəmləndirmişdir.

THE EXPLOITATION IS CARRIED OUT ACCORDING TO THE DISPATCH GRAPHIC
All measures carried out thanks to our public leader’s constant attention and care, makes opportunity in strengthening of social – economical development of city and regions. “Sangachal Power Plant” is put into operation under the dispatch graphic. In general, the quantity of produced electric power was more than 2 milliard 687,3 million kWh since power plant put into operation till (01.02.2011).
It was noted in the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
As the source informed, more than 135,8 million kWh electric power was produced and it is 1,8 million kWh electric power more than predicted.
Lets` noted that, more than 1 milliard 185,8 million kWh electric power was produced against 1 milliard 163,8 million kWh.
It was also noted under the information given by the source, high results were achieved under technical – economical indicators in January of the current year as last year of in the power plant.
All work at the power plant are constructed in the level of a day. At present, the aggregates are in normal work regime. After 500 hours work time over, the technical view is carried out to every machine according to work regime of the aggregates in the power plant.
By the way, the next technical view was carried out at the aggregates number 2, 16 and 17. repair work was implemented by repair brigade of the enterprise.
It should be noted that, in spite of formulating of work staff meeting the modern requirements at the enterprise, at present, improving of cadres is in the center of the attention. The workers were periodically sent to the special courses.
Lets` remind that, this power plant is consisting of 18 aggregates, total power by 300 MW and it differs from others with gas, black oil and diesel fuel. This power plant much more strengthening the energy safety of Baku and Absheron peninsula.