“MİNGƏÇEVİR” REŞ: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda deyilir ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) də mövsümə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş işlər əsasən yerinə yetirilmiş və yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı bir sıra qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Belə ki, cari ilin son dörd ayı ərzində “Mingəşevir” REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 110/35/6 kV-luq “Şəhər” yarımstansiyasında 1 saylı 40,5 MVA gücündəki transformator təmir edilmiş, onun 35 kV-luq giriş yağ açarı yenisi ilə əvəz olunmuş; 40 KVA gücündəki xüsusi sərfiyyat transformatorunun 0,4 kV-lik tərəfi sxemaya qoşulmuş; I bölmədə yeni KRN-10 tipli yuva quraşdırılmış; yeni 6 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşda I və III bölmələrin kabel xəttinin 1 saylı transformatorun 6 kV-luq giriş yağ açarının çıxış şin körpüsünə qoşulması üçün portal hazırlanmış; 1-ci və 2-ci Şəki hava xəttinin (HX) eleqaz açarları təmir edilmişdir.
Eyni zamanda, həmin bu dövrdə 110/35/10 kV-lik “Yevlax” yarımstansiyasında 1 və 2 saylı transformatorlarda təmir işi görülmüş, 2 saylı transformatorun 110 kV-lik və 10 kV-lik giriş yağ açarı təmir edilmiş; 35 kV-lik JBİ-16, 10 kV-lik 3-cü Kənd, Nasos, Neftbaza, Quşçuluq və digər bir neçə HX-lərin yağ açarları təmir edilərək normal işçi vəziyyətinə gətirilmişdir.
Həmin bu dövrdə 220/110/10 kV-lik “Ağsu”, “Qəbələ”, 110/35/10 kV-luq “Ucar”, həmin gərginlikdə olan “Bərdə”, “Xalac”, “Ağcabədi”, “Naftalan” və digər bir neçə yarımstansiyada müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Ümumilikdə isə, cari ilin son dörd ayı ərzində “Mingəçevir” REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda müxtəlif gərginlikli 11 ədəd transformator, 220 kV-lik 13 ədəd, 110 kV-lik 35 ədəd və 35 kV-lik 7 ədəd, 6-10 kV-lik 14 ədəd yağ və eleqaz açarları təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı həmin bu dövrdə transformatorlarda yağların səviyyəsinin tənzimlənməsi məqsədilə 5,5 tondan artıq transformator yağı işlənilmişdir.
Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən o da bildirildi ki, respublikanın enerji sistemi üçün son dərəcə strateji əhəmiyyətə malik olan 1-ci və 2-ci “Abşeron”, 1-ci, 2-ci və 6-cı “Mingəçevir” elektrik verilişi xətləri (EVX) xüsusi diqqət mərkəzindədir.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə “Mingəçevir” REŞ-in xidməti ərazisində olan 110 kV-lik 1-ci Gəncə, 3-cü Yevlax, 1-ci və 2-ci Ucar, 2-ci, 3-cü və 4-cü Bərdə, 220 kV-lik 1-ci Mungəçevir, 330 kV-lik 1-ci Abşeron, 4-cü Mingəçevir, 500 kV-lik 2-ci Abşeron EVX-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Buraya izolyatorların və naqillərin dəyişdirilməsi, illgəklərin (şleyflərin) və dayaqlarda kontur torpaqlanmanın təmiri, xəttin trassasının yaşıl kütlədən təmizlənməsi və digər işlər aiddir.
Həyata keçirilən və nəzərdə tutulmuş tədbirlər planı müntəzəm xarakter daşıyır və bu kimi tədbirlər ölkə enerjisisteminin stabil və dayanıqlı iş rejiminin təmin edilməsində mühüm amillərdəndir.
“Mingəçevir” REŞ, Mingəçevir şəhəri, Ağdaş, Ağsu, Goranboy, Bərdə, Yevlax, Ucar, Ağcabədi, Beyləqan, Naftalan, Füzuli rayonlarında enerjitəchizatı müəssisəsinə enerjinin ötürülməsini həyata keçirir.

"Azerenergy" JSC Electric Power Transmission Office press service of the Joint Stock Company said that other energy facilities "Mingachevir Regional Electric Network" (REN) is carried out and appropriate measures to prepare for the season. In particular, the planned measures are mainly carried out and a number of fire safety measures have been implemented.
So in the last four months of the year, "Mingachevir" REN 110/35/6 kV belonging to the "City" 40.5 MVA power transformer substation No. 1 renovated its 35 kV oil circuit entry were replaced with new ones; 40 kVA use transformer connected to the 0.4 kV; The new SCC-10-type socket mounted on the first section; The new 6 kV cable line sections I and III of the distribution transformer No. 1 out of 6 kV oil circuit breaker tire entry portal designed to connect the bridge; 1st and 2nd shaky air line (TL) circuit breakers were repaired.
At the same time, during this period, 110/35/10 kV "Main" and the work done in transformer substation No. 1 and 2, No. 2, 110 kV and 10 kV transformer oil is the key to entry renovated; JBI-16 to 35 kV, 10 kV, 3rd Agriculture, Pump, Fuel Depot, Poultry and several other TL oil circuit breakers were repaired and put into normal working condition.
220/110/10 kV during this period, "Aksu", "Gabala", 110/35/10 kV "Ucar", the voltage "Barda", "Khalaj", "Aghjabadi", "Naftalan" and At a number of other different types of repair work carried out.
In general, in the last four months of the year, "Mingachevir" REN substations belonging to 11 different voltage transformers, 220 kV, 13 units, 110 kV and 35 kV 35 7 6-10 14 kV oil circuit breakers were repaired and put into normal operation. At the same time during this period in order to regulate the level of 5.5 tons of transformer oil transformer oils were developed.
Electric Power Transmission Office also reported that the country's energy system is extremely strategic for the 1st and 2nd "Absheron", 1st, 2nd and 6th "Mingechevir" power transmission line (TL) in the spotlight.
It should be noted that during this period "Mingachevir" REN service territory of Ganja 110 kV in the 1st, 3rd Main, 1st and 2nd Ucar, 2nd, 3rd and 4th Barda 220 kV 1st Mungəcevir, 330 kV 1st Absheron, Mingachevir 4, 500-kV transmission lines at the 2nd Absheron different types of repair work carried out. This includes the replacement of insulators and conductors, (sleyflərin) and stands outline repair, cleaning and other work dates back to the line trace of green grass.
Stipulated in the action plan is carried out on a regular basis, and it is stable and continuous power, as the country is an important factor in securing a job.
"Mingachevir" REN, Mingachevir, Agdash, Agsu, Goranboy, Barda, Yevlakh, Ujar, Agjabadi, Beylagan, Naftalan and Fizuli regions of the energy transfer of energy to carry out the operation.