“AZƏRENERJİ” ASC-də 20 YANVAR QURBANLARI DƏRİN EHTİRAMLA ANILMIŞDIR
Azərenerji” ASC-də 20 Yanvar hadisəsi Azərbaycan tarixinin şanlı səhifəsidir” mövzusunda keçirilən tədbir 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsinin 1 dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başladı.
Tədbiri giriş sözü ilə açan “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyev qeyd etdi ki, 20 Yanvar faciəsi artıq xalqımızın yaddaşına müstəqillik, suverenlik və ərazi bütövlüyünün rəmzi kimi həkk olmuşdur. Ötən il Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirmi beş illiyinin inamla və uğurla qeyd edilməsi bir daha göstərdi ki, bu hadisə qanla yazılsa da şanlı tarix salnaməsidir. Xüsusilə vurğulamaq lazımdır ki, bu istiqamətdə əsas stimul o dövrdə Moskvada yaşayan dahi öndər Heydər Əliyevin elə həmin günün səhəri – 21 yanvar tarixində oğlu İlham Əliyevlə birlikdə Azərbaycanın Moskva şəhərində yerləşən nümayəndəliyinə gələrək, dünya ictimaiyyətinə baş verən, insanlığa sığmayan qanlı hadisənin çirkin məqamlarını çatdırması və bu qətliama siyasi-hüquqi qiymət verilməsinin vacibliyini bəyan etməsi oldu. Məhz 1993-cü ildə xalqımızın təkidli tələbi ilə Ümummilli Liderimiz, Heydər Əliyevin Azərbaycan rəhbərliyinə yenidən qayıdışından sonra 20 Yanvar hadisələrinə siyasi-hüquqi qiymət verildi və beynəlxalq ictimaiyyətə təfərrüatları çatdırıldı.
Sonra Milli Məclisin üzvü Aydın Mirzəzadə 20 Yanvar faciəsinin tarixindən, bu hadisənin müstəqilliyimizin qazanılmasındakı yerindən bəhs etdi. O bu tarixin milli dövlətçiliyimizdəki rolundan danışdı. Bu hadisədən iyirmi yeddi il ötməsinə baxmayaraq, bu faciənin hər il daha da ruh yüksəkliyi ilə qeyd edildiyini vurğuladı. Artıq, 1990-cı ilin yanvar ayında doğulan uşaqlar müstəqil Azərbaycan Respublikası üçün əhəmiyyətli işlərdə işləyir. Milli maraqlarımızı ölkə həyatının müxtəlif sahələrində müdafiə edirlər. Bu da onu göstərir ki, bu hadisə qanla yazılsa da azadlığımızın və müstəqilliyimizin təməlidir.
Məhz bu hadisənin əbədiləşdirilməsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mühüm xidməti vardır. Bu xətt hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilir. Ölkə Rəhbərinin iştirakı ilə hər il 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının xatirəsi dərin ehtiramla yad edilir və bu hadisə ilə bağlı xüsusi tədbirlər görülür.
Daha sonra “Azərenerji” ASC-nin prezidentin müşaviri akademik Arif Həşimov öz çıxışında 20 Yanvarla bağlı keçirilən tədbirin mənəvi məsələ olduğunu və Qanlı Yanvar hadisələrinə ilk dəfə hüquqi-siyasi qiymət verən Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin Moskvadakı bəyanatının tarixi əhəmiyyətini qabarıq şəkildə vurğuladı. Bildirdi ki, Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında dövlətimizin müstəqilliyi daha da möhkəmlənmiş, ölkəmiz sürətlə inkişaf etmiş və ordumuz daha da güclənmişdir.
Tədbirdə vurğulandı ki, 20 Yanvar hadisəsi Azərbaycan tarixinin şanlı səhifəsidir. Vətənimiz Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olanların əziz xatirəsi daim yad ediləcək və qəlbimizdə əbədi yaşayacaqdır.

MEMORY OF VICTIMS OF 20th JANUARY HAVE BEEN REVERED WITH DEEP RESPECT IN “AZERENERJI” JSC
Event regarding “20 January is glorious part of our history” held in “Azerenerji” JSC started with one minute silence for 20 January victims.
Opening an event with opening speech Mr. Etibar Pirverdiyev, the President of “Azerenerji” JSC mentioned that 20th January tragedy had been engraved to the memory of our people as the symbol of independence, sovereignty and territorial integrity. The confident and successful celebration of 25th anniversary of restoration of the state independence of Azerbaijan Republic in last year demonstrated once again that despite this occasion was written by blood, it is the glorious historical annals. It must be specially noted that the main stimulus in this way was visit of Great National Leader, Heydar Aliyev living in Moscow in that period with his son Ilham Aliyev on 21st January, the next day of the tragedy to the Representative Office of Azerbaijan in Moscow and declaring to world society about ugly moments of the bloody occasion incompatible with humanity and importance to give political-legal evaluation to this slaughter. Just after our National Leader, Heydar Aliyev returned to the management of Azerbaijan according to our people’s persistent request in 1993, the political and legal evaluation was given to 20th January events and details of this event were brought to the notice of the world society.
Then the member of the Milli Mejlis Mr. Aydin Mirzezade spoke about the history of 20th January tragedy, the role of this event in obtaining independence. He told about the role of this day in our national statehood. He mentioned that despite 27 years passed from this event, each year this tragedy is commemorated with greater enthusiasm. Children born in January of 1990 are working at important works for independent Azerbaijan Republic, protect our national interests at different spheres of country life. This indicates that despite this event was written with blood, it is base of our freedom and independence.
In particular, National Leader Heydar Aliyev has a great merit in perpetuation of this event. At present, this line is continued by the President of Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev. With participation of the leader of the country, each year the memory of victims of 20th January tragedy is revered with deep respect and special measures are taken in connection with this event.
Then the Advisor to the President of “Azerenerji” JSC, academician Arif Hashimov in its speech underlined moral issue of the event held regarding 20th January and historical value of Moscow declaration of our National Leader Heydar Aliyev who politically and legally evaluated firstly the bloody January events. He mentioned that the independence of our state has become stronger, our country has developed rapidly and our army has strengthened under the leadership of the President of Azerbaijan Republic, Mr. Ilham Aliyev.
It was noted at the event that 20th January event is glorious part of the history of Azerbaijan. Always the blessed memory of our martyrs died for independence, sovereignty and territorial integrity of our motherland-Azerbaijan will be honored and will live forever in our hearts.