Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2016-cı il 6 dekabr tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi yeni inkişaf konsepsiyası olmaqla köklü iqtisadi dəyişikliklərə geniş şərait yaradacaqdır.
Bu Fərmanda strateji hədəflərdən biri kimi müəyyənləşdirilən, Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin (elektrik və istilik enerjisi, su və qaz) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi ölkəmizin tam şaxələndirilmiş və ekoloji baxımdan təmiz elektrik enerjisi istehsalının təmin edilməsinə daha əlverişli mühit formalaşdıracaqdır. Yeni texnologiyaların tətbiq edilməsi ilə dayanıqlıq və səmərəlilik əhəmiyyətli dərəcədə yüksələcəkdir.
Məlum olduğu kimi, yaxın və uzaq perspektivlər üçün elektrik enerjisi sisteminin prioritetləri də bu mühüm əhəmiyyətli sənəddə öz əksini tapmışdır. Bu sahə ilə bağlı vacib və strateji məqamlara fundamental əsaslarla yanaşılması onu deməyə əsas verir ki, elektrik enerjisi infrastrukturunda dəyişikliklər, yeniliklər baş verəcəkdir. Enerji sistem dövrün texnoloji inkişafı ilə paralel olaraq müasirləşməkdə davam edəcəkdir. “Azərenerji” ASC bu Strateji Yol Xəritəsindən irəli gələn vəzifə və funksiyaların icrasına başlayaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən qarşımıza qoyulan yeni hədəflərin optimal idarəetmə üsulunu və yeni İş Planı hazırlayır.
Bildiyimiz kimi, ötən 15 ildə ölkənin istehsal həcmi bir necə dəfə artmış və Azərbaycan Respublikasının elektrik enerjisi ixracı potensialı genişlənmiş, stansiyalar modernləşdirilmiş, yarımstansiyalar və ötürücü xətlər yenilənmişdir. Hazırda ölkədə elektrik enerjisinin 90 faizdən çoxu istilik elektrik stansiyalarında, qalan hissəsi isə su və digər elektrik stansiyalarında istehsal edilir.
Bir daha qeyd edək ki, Strateji Yol Xəritəsi iqtisadi və demoqrafik inkişafla əlaqədar artan tələbatın tam ödənilməsinə, elektrik enerjisi təchizatının daha da şaxələndirilməsinə və təchizatın dayanıqlığının təmin edilməsinə yeni imkan yaradır. Bu Fərman “Azərenerji” ASC-nin qarşısına yeni vəzifə və funksiyalar qoyur və bu istiqamətdə infrastrukturun kompleks inkişafına yol açır.
Bir sözlə, Strateji Yol Xəritəsi yeni texnologiyaların tətbiqi ilə strateji hədəflərə doğru irəliləmək üçün mükəmməl konsepsiyadır.

Strategic Road Map under national economy outlook of Azerbaijan Republic confirmed by the Decree of the President of Azerbaijan Republic, Mr.Ilham Aliyev dated 6th December 2016 as the new development concept will create great conditions for economical changes.
Strategic Road Map on development of public utilities (electricity, heating energy, water and gas) determined as one of the strategic targets in this Decree will establish more favorable conditions for providing the country with fully branched and environmentally clean power. With application of the new technology, stability and efficiency will increase substantially.
As is known, priorities of power system for nearest and future prospects had been expressed in this significant document. Approaching with fundamental bases to the important and strategic points regarding this area gives ground to say that it will occur changes and novations in the electricity infrastructure. The power system in parallel with technogical development of will continue modernization. Azerenerji JSC starting for execution of tasks and functions arising from this Strategic Road Map and prepares the new Operation Plan and the optimal management method of the new targets set for us by the President of Azerbaijan Republic.
As we know, in the past 15 years, the production volume of the country has increased several times and potential for the electricity export of Azerbaijan Republic has expanded, power plants had been modenized, substations and transmission lines had been renewed. At present, more than 90 percent of the electricity in the country is produced by the thermal power plants and the remaining part is produced by the hydro and other power plants.
It might be noted once again that the Strategic Road Map creates new opportunities for fully satisfying demand increased due to economic and demographic development, for extending of electricity supply and for ensuring the stability of the supply. This Decree sets new targets and functions for "Azerenerji" JSC and allows to comprehensive development of the infrastructure in this field.
In short, the Strategic Road Map is the perfect concept for moving towards the strategic targets via the application of new technologies.