“AZƏRENERJİ” ASC-NİN İCTİMAİYYƏTLƏ ƏLAQƏLƏR VƏ MƏTBUAT XİDMƏTİNİN - ELANI
Səngəçal qəsəbəsində gücü 385 MVt olan yeni elektrik stansiyasının tikintisi layihəsinə dair ictimai dinləmələr keçiriləcəkdir.
Vaxt: 25 iyul 2017
Saat: 10:00
Yer: Bakı şəhəri, Qaradağ rayonu, Səngəçal qəsəbəsi, Səngəçal elektrik stansiyası
Azərbaycan Respublikasının enerji təhlükəsizliyinin davamlı olaraq təmin edilməsi və elektrik enerjisinə artan tələbatının ödənilməsi məqsədilə yeni layihələrin həyata keçirilməsi vacib əhəmiyyət daşıyır. Bakı şəhəri, Qaradağ rayonu, Səngəçal qəsəbəsində tikintisi nəzərdə tutulmuş 385 MVt gücündə yeni elektrik stansiyası da bu qəbildəndir.
Bu stansiyanın inşası ilə əlaqədar olaraq, Ətraf Mühitə və Sosial-İqtisadi Sahəyə Təsirlərin Qiymətləndirilməsi (ƏMSİSTQ) sənədinin hazırlanması üçün “Quality Veritas İnc.” şirkəti işə cəlb edilmişdir. Azərbaycan Respublikasında ƏMSİSTQ layihələrinin hazırlanması proseduruna uyğun olaraq, “Quality Veritas İnc.” şirkəti tərəfindən layihəyə dair ilkin ictimai dinləmələr təşkil olunur. Bu ictimai dinləmələrin əsas məqsədi təklif olunan layihə ilə bağlı ictimaiyyətin nümayəndələrini məlumatlandırmaq və layihənin mümkün təsirlərinə dair onların münasibətlərini öyrənməkdir. İctimai dinləmələr zamanı elektrik stansiyasının tikintisi layihəsi üçün hazırlanmış ƏMSİSTQ sənədinə dair aşağıda qeyd olunan mövzular işıqlandırılacaq:
- Stansiyada quraşdırılması nəzərdə tutulan elektrik avadanlıqları və onların xüsusiyyətləri;
- ƏMSİSTQ layihəsində qeyd olunan və qiymətləndirilən təsirlərin (ekoloji, sosial, iqtisadi və s.) müzakirə edilməsi;
- Ətraf mühitə və sosial sahəyə ola biləcək mənfi təsirlərin azaldılması üçün tələb olunacaq tədbirlərin müəyyənləşdirilməsi və s.
Bu görüş layihənin həyata keçirilməsinə faydası ola biləcək nüfuzlu şəxslər, ictimaiyyət, yerli icra hakimiyyəti orqanının və bələdiyyənin nümayəndələri və digər ictimai qrupların üzvləri üçün nəzərdə tutulmuşdur.

Announcement of Public Relations and Press Service of “Azerenerji” JSC
There will be held public hearing about construction of new power plant with 385 MWt installed capacity in Sangachal settlement.
Date: 25 July 2017
Time: 10:00
Place: Baku, Garadag district, Sangachal settlement. Sangachal power plant
Implementation of new projects is essential for satisfying sustainable energy security of Azerbaijan Republic and rising demand of electricity. Projected power plant with installed capacity of 385 MWt in Baku city, Garadag district, Sangachal settlement is one of such projects.
“Quality Veritas INC.” company was involved for preparing the document “Evaluation of Environmental and Social-Economic Impacts (EESEI) regarding construction of this power plant. According to preparation procedure of EESEI projects in Azerbaijan Republic, “Quality Veritas INC.” organizes primary public hearing for this project. Main purpose of this hearing is informing members of public about the proposed project and see reaction of them to possible affects of the project. In public hearing, it will be elucidated below mentioned subjects regarding EESEI document prepared for the power plant construction project:
- Electricity equipment which planned to install at the power plant and their features
- Discussion of impacts mentioned and evaluated in EESEI project (environmental, social, economic and etc.)
- Defining demanded actions for decreasing negative impacts to environment and social life
This meeting has been organized for important people who will be beneficial for realizing this project, people, members of local executives and municipality and other public groups.