“Səngəçal-2” elektrik stansiyası layihəsi ilə bağlı ictimai dinləmələr keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının elektrik enerjisi təminatının artan tələbata uyğun ödənilməsi məqsədilə yeni layihələrin həyata keçirilməsi enerjisistemin qarşısında duran ən vacib məsələlərdən biri hesab edilir. Bu xüsusda, Bakı şəhəri, Qaradağ rayonunun Səngəçal qəsəbəsində gücü 385 MVt olan yeni elektrik stansiyasının tikintisi layihəsinə hazırlıq işlərinin görülməsinə və Ətraf Mühitə və Sosial-İqtisadi Sahəyə Təsirlərin Qiymətləndirilməsinə (ƏMSİSTQ) dair ictimai dinləmələr təşkil olunub.
Cari ilin iyul ayının 25-də Səngəçal elektrik stansiyasında bununla əlaqədar ictimaiyyət nümayəndələri ilə ilkin dinləmələr keçirilib. İctimai dinləmələrdə “Azərenerji” ASC-nin rəsmi şəxsləri ilə yanaşı, yerli icra orqanının, bələdiyyənin nümayəndələri, inşa olunacaq stansiyanın yaxınlığında yaşayan sakinlər, “Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutu” MMC-nin mütəxəssisləri və stansiyada quraşdırılacaq avadanlıqları istehsal edən şirkətin cavabdeh şəxsləri iştirak edib.
İctimai dinləmələrdə birmənalı şəkildə bildirilib ki, bu layihənin həyata keçirilməsində əsas məqsəd və vəzifə ölkənin enerji təhlükəsizliyinin qorunmasına, əhalinin rifah halının yüksəldilməsinə və ekoloji cəhətdən təmiz istehsalat müəssisəsinin yaradılmasına töhfə verməkdir.

Announcement of Public Relations and Press Service of “Azerenerji” JSC
Implementation of new projects is essential issue which standing in front of energy system for satisfying rising electricity demand of Azerbaijan Republic. In this regard, public hearing has been hold about preparing for new power plant with installed capacity of 385 MWt in Baku city, Qaradag district, Sangachal settlement and Evaluation of Environmental and Social-Economic Impacts (EESEI).
First public hearing, which related to this issue, had been organized with members of public in 25 July 2017. Officials of “Azerenrji” JSC, representative of municipality and executives, dwellers who live near the area of the plant, specialists of “Azerbaijan Scientific-Research and Project- Investigation Power Engineering Institute” and responsible persons of the company, which will provide equipment for the plant have participate in the public hearing.