Azərbaycan Respublİkasının Prezİdentİ İlham Əlİyev Balakən Su Elektrİk Stansİyasının açılışında İştİrak edİb
Son illər ölkə iqtisadiyyatının bütün sahələri kimi elektroenergetika sistemi də ən müasir tələblər səviyyəsində yenidən qurulub, bu istiqamətdə köklü dəyişikliklər aparılıb. İcra edilən layihələr arasında yeni su elektrik stansiyalarının inşası, mövcudlarının isə əsaslı şəkildə yenidən qurulması xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Balakəndə yeni inşa edilən Su Elektrik Stansiyası da bu baxımdan böyük rol oynayır. Bu cür layihələrin icrası bölgələrin enerji təminatının gücləndirilməsində mühüm rol oynayır, eyni zamanda, regionların inkişafına təkan verməklə, əlavə iş yerlərinin açılmasına səbəb olur. Mütəxəssislərin araşdırmalarına görə, respublikanın müxtəlif bölgələrində dağ çayları və suvarma kanalları üzərində onlarla kiçik su elektrik stansiyasının tikintisini həyata keçirmək mümkündür. Kiçik su elektrik stansiyalarının tikintisi bir tərəfdən elektrik enerjisinin istehsalında yanacağa qənaət edilməsinə imkan verir, digər tərəfdən isə ətraf mühitə heç bir zərər yetirmədən istehlakçıları elektrik enerjisi ilə təmin edir.
“Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin prezidenti Etibar Pirverdiyev dövlətimizin başçısına stansiya barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Balakən çayı üzərində tikilmiş və ümumi gücü 1,5 meqavat olan bu stansiyanın təməlini Prezident İlham Əliyev 2010-cu ildə qoyub. Stansiya texniki göstəricilərinə görə olduqca səmərəli və müasirdir. Layihə çərçivəsində burada hündürlüyü 5,6 metr olan bənd tikilib. Bəndin maksimum eni 28, qaşının eni isə 4 metr təşkil edir. Burada saniyədə 63 kubmetr suburaxma qabiliyyəti olan sutullayıcı, saniyədə 23 kubmetr suburaxma qabiliyyəti olan suqəbuledici yaradılıb. Stansiyanın inşası zamanı uzunluğu 2 min metr, diametri isə 1550 millimetr olan boru, 10 və 0,4 kilovoltluq yarımstansiya və elektrik verilişi xətləri çəkilib, hər birinin gücü 0,5 meqavat olan üç hidroturbin və hidrogenerator quraşdırılıb. Bundan başqa, ərazidə turbin zalı və stansiyanın idarəetmə binası da inşa edilib.
Qeyd edildi ki, bu layihə olduqca əhəmiyyətlidir. İldə 10 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsalı gücünə malik stansiya rayonun tələbatının 15 faizini, Balakən şəhərinin tələbatının isə 25-30 faizini ödəyəcək.
Dövlətimizin başçısı Balakən Su Elektrik Stansiyasını işə saldı.
Azərbaycan Prezidentinin 2009-cu ildə imzaladığı Sərəncama əsasən, respublikada kiçik su elektrik stansiyalarının geniş tətbiq edilməsi məqsədilə xüsusi proqramlar hazırlanıb. Bu günədək ümumi gücü təqribən 150 meqavat olan 12 su elektrik stansiyası istifadəyə verilib. Hazırda isə ümumi gücü təqribən 18 meqavat olan beş stansiyanın inşası davam etdirilir.
Stansiyanın tikintisində 100 nəfər çalışıb. Ərazidə geniş abadlıq işləri aparılıb, müasir işıqlandırma sistemi quraşdırılıb, yaşıllıq zolaqları salınıb.

The President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev had participated in opening ceremony of Balakan Hydropower plant
In the last years, electric power industry reconstructed as all sectors of economy according to modern standards. Construction of new hydro power plants and reconstruction of present hydro power plants are essential part of performed projects. One of such projects is new Hydro Power Plant in Balakan. Such kind of projects result in development of a region with the opening new working places for people as well as energy security of the region. According to researches of specialists, there is potential for construction of micro-hydro power plant on the mountain rivers and irrigation canals in different regions of the country. Micro-Hydro power plants give chance to save fuel, on the other hand this plants are environment friendly source of electricity for consumers.
President of “Azerenerji” JSC gave information about the plant to the President of AR.
It was noted that President Ilham Aliyev laid the foundations of this station, built on the Balakan River and having a total capacity of 1.5 megawatts, in 2010. The station is technically very effective and modern. The project has been constructed with a height of 5.6 meters. The maximum width of the trunk is 28 and the width of the stem is 4 meters. Here, 63 cubic meters of submersible cobalt per second, 23 cubic meters of submarine intake per second. The length of 2 meters and a diameter of 1550 millimeters pipe was installed during the construction of the plant. 10 and 0.4-kilovolt substations and power transmission lines were constructed, three hydroturbines and hydraulic generator with capacity of 0.5 megawatts were installed. In addition, the turbine hall and management of the station building was constructed in the territory.
Noted that this project is very important. The plant, which has capacity to produce 10 million kWh per year, will provide 15 % electricity demand of the region, 25%-30% demand of Balakan city.
President of AR put into operation Balakan Hydro-power plant.
According to the Order which signed by President of AR in 2009, special programs had been prepared for widely applying usage of micro-hydro power plants in our country. Approximately 12 hydropower plants with 150-megawatt capacity put into operation until today. Construction of five plant with 18-megawatt is proceeding right now.
100 persons have been worked in the construction of the plant. The working area face lifted, modern lighten system set and trees planted.