“Çİçəklİ” Su Elektrİk Stansİyası əsaslı yenİdənqurmadan sonra İstİsmara verİlİb
Göygöl rayonunun Aşağı Zurnabad qəsəbəsi ərazisindəki 3 MVt-luq “Çiçəkli” Su Elektrik Stansiyası əsaslı yenidənqurmadan sonra istismara verilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev stansiyanın yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak edib.
“Azərenerji” ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyev dövlət başçısına stansiya barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, 1927-ci ildə inşa edilmiş bu su elektrik stansiyası 1997-ci ildə sel nəticəsində tamamilə dağılaraq istismara yararsız vəziyyətə düşmüşdü. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ölkə iqtisadiyyatına özəl investisiyaların cəlb edilməsi tapşırığına uyğun olaraq, stansiya hazırda investisiya müsabiqəsi vasitəsilə özəlləşdirilib. Burada əsaslı yenidənqurma işləri aparılıb, yeni avadanlıq quraşdırılıb.
Diqqətə çatdırıldı ki, stansiyanın turbin zalı, üçmərtəbəli idarəetmə və inzibati binası da müasir səviyyədə qurulub. Stansiyada hər birinin gücü 1 MVt olan 3 hidroturbin və 3 hidrogenerator quraşdırılıb. Yenidənqurma işləri çərçivəsində stansiyada 35/6/0,4 kV-luq yarımstansiyalar yaradılıb və elektrik verilişi xətləri çəkilib. Stansiyanın su hövzəsinin tutumu 153 min kubmetr, bəndinin hündürlüyü 10, uzunluğu 134, qaşının eni 5, dibinin eni isə 60 metrdir. Burada suburaxma qabiliyyəti saniyədə 65 kubmetr olan sutullayıcı, suburaxma qabiliyyəti saniyədə 10 kubmetr olan suqəbuledici quraşdırılıb. Stansiyanın derivasiya kanalının en kəsiyi 5 kvadratmetr, uzunluğu isə 3800 metrdir. Burada, həmçinin uzunluğu 500 metr, diametri 1600 millimetr olan boru quraşdırılıb.
Qeyd edildi ki, “Çiçəkli” Su Elektrik Stansiyası iqtisadi və sosial cəhətdən olduqca əhəmiyyətlidir. İldə 20 milyon kVt-saat elektrik enerjisi istehsal etmə gücünə malik olan bu stansiya Göygöl rayonunun tələbatının 15 faizini, Göygöl şəhərinin tələbatının isə 75 faizini ödəyəcək. Stansiyanın tikintisində 80 işçi çalışıb. Ərazidə müasir işıqlandırma sistemi quraşdırılıb, abadlıq işləri aparılıb və yaşıllıq zolaqları salınıb. Burada 20 yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Son illərdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda elektroenergetika sahəsində mühüm uğurlar əldə edilib. “Azərenerji” ASC bu istiqamətdə işləri uğurla davam etdirir. Bu günədək 14 su elektrik stansiyası istifadəyə verilib. Hazırda isə ümumi gücü təqribən 15 MVt olan dörd stansiya inşa olunur.

The President of Azerbaijan Republic, Mr. IlhamAliyev had participated in opening ceremony of the plant.
The President of “Azerenerji” JSC, Mr. EtibarPirverdiyev gave information to the President about the plant.
Noted that this hydro power plant, which constructed in 1927, totally destroyed by flood and became useless in 1997. The plant was privatized according to policy of the President of Azerbaijan Republic, which aimed to attract private investments to the economy. It was made substantial reconstruction works and set new equipment.
Noticed that turbine hall and three-storied administrative building of the plant refurbished in modern style. Three hydro generators and three hydro turbine with 1 MW power have been set up in the plant. On the framework of the reconstruction substations with 35/6/0,4 kW power was set and constructed electricity transmission lines in the plant. Capacity of water basin of the plant is 153 thousand cub meters, height of the dam is 10 meters, length is 134 meters, and width of the bottom is 60 meters. Here, 65 cubic meters of submersible cobalt per second, 10 cubic meters of submarine intake per second. Cross-section of the derivation canal is 5 square meters and length is 3800 meters. The pipe with length of 500 meters and a diameter of 1600 millimeters was installed here .
Pointed out that “Chichakli” HPP has economic and social importance. This plant, which has 20 mln.kWh production capacity per year, will meet 15% demand of Goygol region and 75% demand of Goygol city. 80 employees have worked in the construction of the plant.The working area face lifted, modern lightening system set and trees planted. Creating 20 new workplaces is planned.
In the last years, under the leadership of the President IlhamAliyev, it was achieved important successes in the power industry. “Azerenerji” JSC continues to work successfully in this direction. 14 hydro power plants has been put into service until this day. Currently, it is constructed 4 plants with total capacity of 15 MW.