“AZƏRENERJİ” ASC-DƏ STRATEJİ YOL XƏRİTƏSİNİN TƏDBİRLƏR PLANINA UYĞUN İŞLƏR APARILIR
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə Strateji Yol Xəritələrinin təsdiq edilməsi haqqında” Fərmanı ilə digər sahələrdə olduğu kimi “Azərenerji” ASC-də yeni keyfiyyət mərhələsinə qədəm qoyub və görülən işlər eyni zamanda Strateji Yol Xəritəsinin Tədbirlər Planına uyğun aparılır.
“Azərenerji” ASC-nin elektrik stansiyalarında, yarımstansiyalarında, elektrik verilişi xətlərində 2017/2018-ci ilin payız-qış mövsümünə hazırlıqla bağlı yenidənqurma, əsaslı, orta və cari təmir işlərinin aparılmasına dair kompleks tədbirlər planının icrası davam etdirilir. Bunlar Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin (elektrik və istilik enerjisi, su və qaz) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi çərçivəsində icrası nəzərdə tutulan elektrik stansiyalarının səmərəliliyinin artırılması və mövcud potensialdan səmərəli istifadə edilməsi, elektrik enerjisi itkilərinin azaldılması, elektrik enerjisi verilişinin və paylanmasının keyfiyyətinin yüksəldilməsi kimi prioritet tədbirlərin tərkib hissəsidir.
Bu ilin ötən dövrü ərzində “Mingəçevir” SES-də 330 kV-lik açıq paylayıcı qurğu və “Varvara” SES yenidən qurulub, 1,5 MVt-lik “Balakən” və 1,6 MVt-lik “İsmayıllı-2” kiçik SES-ləri istismara verilib.
“Azərbaycan” İES və “Şirvan” İES-in enerji bloklarında əsaslı təmir, ”Sumqayıt” ES-in və ”Cənub” ES-in buxar-qaz avadanlıqlarının planlı təftişi aparılıb, profilaktik baxışlar keçirilib. 405 MVt-lik “Şimal-1” elektrik stansiyasının buxar-qaz turbin avadanlıqlarında təftiş keçirilməsi nəzərdə tutulub.
110-500 kV-lik yarımstansiyalarda təsdiq olunmuş təmir cədvəlinə əsasən, avadanlıqların əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilib. 93 ədəd transformator, 314 ədəd eleqaz açarı, 268 ədəd vakuum açarı əsaslı və cari təmir olunub. Yarımstansiyalarda fiziki və mənəvi cəhətdən köhnəlmiş avadanlıqların yeniləri ilə əvəzlənməsi, müasir mühafizə, idarəetmə və avtomatika panellərinin quraşdırılması işləri davam etdirilir.
Avadanlıqlarda çatışmazlıqları müəyyənləşdirib aradan qaldırmaq üçün 130 ədəd transformator və avtotransformatorda, 377 ədəd müxtəlif tipli açarlarda, 741 ədəd boşaldıcıda, 489 ədəd gərginlik və cərəyan transformatorlarında profilaktik sınaq-yoxlama işləri aparılıb.
500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında 3 saylı avtotransformatorun yeni tikilmiş 10 kV-lik qapalı paylayıcı qurğusu istismara verilib.
110-500 kV-lik elektrik verilişi xətləri üzrə 525,7 km-dən artıq hava xətti əsaslı təmir edilib. 220 kV-lik ikidövrəli “Şimal” ES – “Zabrat” YS və “Şimal” ES – “Hövsan” YS hava xətlərinin tikinti işləri başa çatdırılmaq üzrədir.
Enerji müəssisələrinin payız-qış mövsümündə hazırlıq səviyyəsi cari ilin noyabr ayında “Azərenerji” ASC-nin xüsusi komissiyası tərəfindən qiymətləndiriləcək və komissiyanın qərarı əsasında enerji müəssisələrinə “Qışa hazırlıq pasportu” veriləcəkdir.

ACCORDING TO THE ACTION PLAN OF THE STRATEGIC ROAD MAP, WORKS ARE UNDERWAY IN “AZERENERJI” JSC
With the decree of The President of Azerbaijan Republic which named “Confirmation of The Strategic Road Map about National economy and sectors of it”. Like others, “Azerenerji” JSC has stepped forward new milestone and actions suits to the Strategic Road Map at the same time.
In the plants, substations and transmission lines of “Azerenerji” JSC complex action plan about re-construction, substantial and routine repair works for preparing winter-autumn season of 2017/2018 has been continuing. These are the parts of prior actions like increasing quality of distribution and transmission of electricity, diminishing loss of electricity, enhance e efficiency of the power plants and available potentials in the framework of the Strategic Road Map with regard to development of public utilities services (electricity and thermal power, water and natural gas).
In the last period of this year, 330 kW open switchgear of “Mingachevir” HPP and “Varvara” HPP reconstructed, 1,5 MW “Balaken” and 1,6 MW “Ismayilli 2” small hydro power plants have put into operation.
Substantial repair of energy block in “Azerbaijan” TPP and “Shirvan” TPP, steam-gas equipment of “Sumqait” PP and “Canub” PP had inspected systematically. Inspection to steam-gas turbine of 405 MW   “Shimal 1” power plant has been planned.
In substations with 110-500 kW capacity equipment substantially repaired according to confirmed schedule. 93 transformers, 314 gas-insulated switches, 268 vacuum insulated switchgear have substantially repaired. Replacement of old and obsolescence equipment with new technologies, modern security system, and instalment of management and automation panels are continuing.
For determining weaknesses of equipment and eliminate them 130 transformers and autotransformers, 377 various type of switches, 741 surge arresters, 489 current and high voltage transformers have been inspected.
10 kW switchgear of autotransformer №3 put into operation in “Absheron” 500 kW substation.
More than 525, 7 km 110-500 kW transmission lines had substantially repaired.  Construction of 200 kW “Shimal” PP- “Zabrat” substation and “Shimal” PP- “Hovsan” substation transmission lines will finish soon.
Special commission of “Azerenerji” JSC in November will evaluate qualification of the institutions to autumn-winter period and the commission will give certificate to them.