“AZƏRENERJİ” ASC-DƏ STRATEJİ YOL XƏRİTƏSİNİN TƏDBİRLƏR PLANININ İCRA MEXANİZMİ HAZIRLANIB
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 dekabr tarixli 1138 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin (elektrik və istilik enerjisi, su və qaz) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin 3-cü Strateji hədəfi, yəni, Dünya üzrə orta səmərəlilik və keyfiyyət standartlarının tətbiqi və məqsədlərə nail olmaq üçün mexanizmlərin işə salınmasına dair vəzifələr “Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən müəyyənləşdirilmiş, Elektrik stansiyalarının səmərəliliyinin artırılması və mövcud potensialdan effektiv  istifadə edilməsi məsələlərinə diqqət yetirilmişdir.
Səhmdar Cəmiyyətdə Strateji Yol Xəritəsinin Tədbirlər Planının “Elektrik enerjisinin itkilərinin azaldılması, elektrik enerjisinin verilməsinin və paylanmasının keyfiyyətinin yüksəldilməsi”  bəndinin “Modernləşmə işləri üçün baş planın hazırlanması” yarımbəndi üzrə İcra Planı hazırlanmışdır.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi tərəqqisində həlledici rolu olan elektrik enerjisi sektorunda həyata keçirilən məqsədyönlü davamlı islahatlar nəticəsində enerjisistemin güc potensialı əhəmiyyətli şəkildə artırılmış, ötürücü və paylayıcı infrastrukturun təkmilləşdirilməsi və daha da inkişafı istiqamətində zəruri addımlar atılmışdır. İri miqyaslı investisiya layihələrinin icra olunması, müasir texnologiyalar tətbiq edilməklə yeni elektrik stansiyalarının tikilib istifadəyə verilməsi ölkənin enerji təhlükəsizliyini möhkəmləndirməklə yanaşı, onun regionda rolunun gücləndirilməsi və enerji bazarına çıxışı, elektrik enerjisinin ixracı üçün geniş imkan yaratmışdır. Bununla belə, milli iqtisadiyyatın bütün sahələrində, xüsusən, sürətlə aparılan yeni sənaye və kənd təsərrüfatı quruculuğu prosesində elektrik enerjisinə olan tələbatın durmadan artması enerjisistemin generasiya gücünün daha da yüksəldilməsi, elektrik şəbəkələrinin yenidənqurulması və genişləndirilməsi ilə bağlı qarşıya yeni vəzifələr qoyur.
Ölkə iqtisadiyyatının yaxın, orta və uzaq perspektivdə elektrik enerjisinə proqnozlaşdırılan tələbatının dolğun şəkildə ödənilməsi, elektrik enerjisinin ötürülməsi və paylanmasının səmərəliliyinin artırılması, elektrik enerjisi itkilərinin azaldılması, istehlakçıların fasiləsiz və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunması üçün yüksək gərginlikli elektrik şəbəkələrində irimiqyaslı işlərin həyata keçirilməsi tələb olunur. Şəbəkələrdə aparılması məqsədəuyğun hesab edilən işlərin siyahısına, ilk növbədə, təkmilləşdirmə, yenidənqurma, modernləşmə və tikinti-quruculuq işləri ilə yanaşı, onların sxem və iş rejimlərinin, elecə də dispetçer idarəetməsinin optimallaşdırılması tədbirləri aid edilir.
Eyni zamanda, itkilərin azaldılması məqsədilə həmsərhəd ölkələrin enerji sistemləri ilə əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyəti nəzərə alınaraq, bu işlərin də qeyd olunan tədbirlərin sırasına daxil edilməsi çox mühüm məsələlərdən hesab edilir. Bu baxımdan enerjisistemdə elektrik enerjisi itkilərinin azaldılması, elektrik enerjisinin ötürülməsinin və paylanmasının keyfiyyətinin yüksəldilməsi üzrə müasirləşdirmə işləri üçün tərtib edilən plana təşkilati və texniki tədbirlərlə yanaşı, elektrik enerjisinin qeydiyyatının aparılması sisteminin təkmilləşdirilməsi də daxil edilmişdir.
Qeyd edək ki, İcra Planında tədbirlərin adı, gözlənilən nəticə, icra vəziyyəti və icra müddəti yer almışdır.
Bir sözlə, Səhmdar Cəmiyyətdə Strateji Yol Xəritəsinin Tədbirlər Planı çərçivəsində tərtib edilən İcra Planı bu istiqamətdə keyfiyyətcə yeni mərhələnin başlanılması, bu sahədə innovativ texnologiyaların tətbiqi, enerjisistemin səmərəliliyinin yüksəldilməsi, elektrik enerjisi istehsalı, ötürülməsi və idarəolunması üzrə maddi-texniki bazanın müasirləşdirilməsi işləri üçün baş layihədir.

EXECUTION MECHANISM OF MEASURES PLAN OF “STRATEGIC ROAD MAP” HAS BEEN PREPARED IN AZERENERJI JSC
3rd strategic target “Strategic Road Map for development of public utilities” confirmed by Decree of the President of Azerbaijan Republic No.1138 dated 6th December 2106, in other words, duties under mechanism to achieve purposes and application of global effectiveness and quality standards, has been detected in Azerenerji JSC, also issues of increasing power plants effectiveness and effective use of existing potential has been taken into consideration.
Execution plan has been prepared in Azerenerji JSC regarding sub-clause “Preparation of master plan for modernization works” of clause “Reduction of power losses, increasing of quality of electricity supply and distribution” of Measures Plan of Strategic Road Map.
As known, in the result of reforms carried out in power sector having role social-economic development of Azerbaijan Republic, capacity potential of power system has been increased substantially, it has been taken necessary steps for improving and developing transmission and distribution infrastructure. Execution of large-scale investment projects, building of new power plants by adopting new technologies, along with strengthening country power security makes opportunities for access to power market, as well as for export of electricity. Despite this, increasing of power demand at all areas of economy, especially in the process of new industry and agriculture establishment, states a new goals to increase generation capacities of power system, reconstruction and extension of power networks.
It is required performing great works at high-voltage power networks for fully satisfying of estimated electricity demand of national economy at near, medium and long prospects, increasing effectiveness of power transmission and distribution, decreasing of power losses, providing consumers with continuous and quality electricity.
The list of work that is most likely to be carried out in the networks, primarily refers to improvement, reconstruction, modernization and construction activities, as well as their scheme and working regimes, as well as the optimization of dispatching management.
At the same time, taking into account the importance of expanding ties with the energy systems of the neighboring countries for the purpose of reducing losses, it is also important to include them in the list of these measures. From this point of view, the plan included a plan to modernize the transmission of electricity and improve the quality of transmission and distribution of electricity, as well as organizational and technical measures, as well as the improvement of the electricity registration system.
It should be noted that the Action Plan specifies the name of the event, the expected result, the status of implementation and the execution period.
In short, the Implementation Plan developed in the Action Plan of the Strategic Roadmap in the joint-stock company is a major project for launching a qualitatively new stage in this direction, introducing innovative technologies in this area, increasing the efficiency of the energy system and upgrading the material and technical base for the production, transmission and power management.