Son illər ölkə enerji sisteminin yenidən qurulması istiqamətində gerçəkləşdirilən kompleks fəaliyyət nəticəsində elektrik enerjisinin ötürülməsi sahəsində əsaslı dəyişikliklərə nail olunub və infrastrukturun müasirləşdirilməsi üzrə bir çox işlər görülüb. 2017-ci ilin doqquz ayı ərzində elektrik enerjisinin ötürülməsi istiqamətində mühüm tədbirlər reallaşdırılıb.
Məhz mövcud qurğu və avadanlıqlarda, yüksək gərginlikli hava xətlərində mütəmadi olaraq təftişlər aparılması, nasazlıqları aşkar edib profilaktiki tədbirlər görülməsi, habelə payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirlərini planauyğun şəkildə yerinə yetirilməsi əsas vəzifələrdən biri hesab olunur.
Yüksək gərginlikli yarımstansiyalarda və elektrik verilişi xətlərində bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Ən əsası isə respublika enerjisistemi üçün strateji əhəmiyyətə malik sistem təşkiledici şəbəkə xüsusi diqqət mərkəzindədir. Belə ki, cari ilin ötən 9 ayı ərzində 500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında 3 ədəd 133 MVA gücündə avtotransformatorun yeni tikilən 10 kV-lik qapalı paylayıcı qurğusu sxemə salınıb. 220 kV-lik 7-ci “Abşeron” hava xəttində 2 ədəd tutum gərginlik transformatoru quraşdırılıb. 10 kV-lik II bölmə avadanlıqları: avtotransformatorun və 2 saylı 630 kVA-lıq xüsusi sərfiyyat transformatorunun 10 kV-lik yağ açarları vakuum açarlı yuvalarla, gərginlik transformatorunun yuvası isə yenisi ilə əvəz olunub. 330 kV-lik “İmişli” YS-də 1 və 2 saylı 240 MVA gücə malik avtotransfarmatorların 330 kV-lik tərəfində eleqaz açarlarının quraşdırılmasına başlanılıb. Eyni zamanda 330 kV-lik “Gəncə” YS-də 1 saylı 200 MVA-lik avtotransformator əsaslı təmir olunub, 1 saylı 200 MVA avtotransfarmatorunun yeni tikilən 10 kV-lik qapalı paylayıcı qurğusu sxemə salınıb, 2 saylı 250 MVA-lik avtotransfarmatorunun 110 kV-lik cərəyan transformatoru yenisi ilə əvəz olunub. 330 kV “Ağstafa” YS-də 110 kV-lik 1-ci “Ağstafa” HX-nin I, II sistem şinlərində şin ayırıcıları yeniləri ilə əvəz edilib, 330 kV I, II və dolayı şin sistemində izolyatorlar yenilənib, 330 kV-lik 3-cü “Ağstafa” hava xətlərinin boşaldıcıları yeni tipli boşaldıcı ilə əvəz olunub. Bütün bunlarla yanaşı, 220 kV-lik “Səngəçal”, “Hövsan” YS-lərdə bu dövrdə şin ayırıcıları, dolayı eleqaz açarları, boşaldıcılar və digər avadanlıqlar yenilənib.
Qeyd edək ki, bu dövrdə Regional Elektrik Şəbəkələrin balans mənsubuyyətinə aid olan 110 kV-lik “Binəqədi”, “Ramana”, “Qala” “Binə” və bir neçə yarımstansiyalarda da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilib. Ümumilikdə bu dövr ərzində yarımstansiyalarda 145-dən artıq transformator,  510-dan artıq  eleqaz, 480 ədəd  yağ  və 410-dan çox vakuum  açarları əsaslı  və cari təmir olunub. Yarımstansiyalarda fiziki və mənəvi cəhətdən köhnəlmiş  avadanlıqların yeniləri ilə əvəz olunması, müasir mühafizə, idarəetmə və avtomatika panellərinin quraşdırılması işləri həyata keçirilib və hazırda bu işlər davam etdirilir.
Avadanlıqlardakı çatışmazlıqların müəyyənləşdirilib aradan qaldırılması üçün 225 ədəd transformator və avtotransformator, 700-dən artıq müxtəlif tipli açar, 1520-ə yaxın boşaldıcı, 760-dan çox gərginlik və cərəyan transformatorunda profilaktik sınaq-yoxlama işləri aparılıb.
Bu dövr ərzində Mingəçevir SES-də 110 kV-lik Yarımstansiyalarda yeni açıq paylayıcı qurğunun tikintisi ilə əlaqədar, 110 kV-lik 1-ci və 2-ci “Gəncə”, 1-ci və 2-ci “Yevlax”, 1-ci və 2-ci “Şəhər” hava xətlərinin trasında anker və aralıq dayaqlar quraşdırılıb, 220 kV-lik 2-ci “Ağdaş” hava xəttinin Turyançay vadisindən keçən hissəsində hava xəttinin 2,5 km hissəsi yeni əraziyə köçürülüb. Eyni zamanda, 220 kV-lik ikidövrəli  “Şimal ES - Zabrat YS” və “Şimal ES - Hövsan YS” hava xətlərinin tikintisi layihəsi üzrə tikinti işləri başa çatdırılıb, 110 kV-lik 3-cü, 4-cü “Ağdaş” hava xətlərinin tikintisi başa çatdırılıb və hava xətləri şəbəkəyə qoşulubdur. Bütün bunlarla yanaşı, 330 kV-lik “Qardabani” hava xəttinin ikidövrəli variantda  yenidənqurulması,  330 kV-lik “3-cü İmişli” hava xəttinin “Ağ göl” ərazisindən kənara çıxarılması” layihəsi üzrə tikinti işləri davam edir.
Elektrik Verilişi Xətlərində də görülmüş işlərin həcmi kifayər qədər böyükdür. Ümumilikdə, bu dövrdə balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətləri üzrə 896 km-dən artıq hava xətti əsaslı təmir edilib. Təmir qrafiki çərçivəsində 11min 400-ə yaxın izolyator, 70-dən artıq dayaq dəyişdirilib, 30-a yaxın  dayaq isə təmir olunub.
Səhmdar Cəmiyyətdə Strateji Yol Xəritəsinin Tədbirlər Planı çərçivəsində tərtib edilən İcra Planı eyni zamanda sözügedən istiqamətdə də keyfiyyətcə yeni mərhələnin başlanılmasına, bu sahədə innovativ texnologiyaların tətbiqi ilə enerjisistemin səmərəliliyinin yüksəldilməsinə və elektrik enerjisinin ötürülməsi infrastrukturunun daha da müasirləşdirilməsinə hesablanıb.

In recent years, complex action for reconstruction of energy system of the state results in significant improvement in transmission of electricity and many works done for modernization of infrastructure. Essential performance was showed on transmission of electricity in nine months of 2017 year.
Specially,current equipment and facilities, regular inspection in high voltage lines, treating detected unfitness, and preparation processes for autumn-winter season known as core responsibilities.
In high voltage substations and transmission lines appropriate measures are being occurred in this direction. The most importantly, the system network, which has strategic function for electricity system, is in the spotlight. During nine months of current year, 10 kV close distribution unit of 3 autotransformers with 133 MVA were connected to the grid in the “Absheron” 500 kV substation. In 22o kV 7th “Absheron” air line, 2 capacity voltage transformers were set. 10 kV second section equipment: 10 kV oil circuit-breakers of autotransformer and 630kVA special transformer No.2 had been replaced with vacuum circuit-breaker cabinet, and cabinet of voltage transformer has been substituted with new one. In 330 kV “Imishli” substation, SF6s were started to install in 330 kV part of number 1 and 2 autotransformers with 240 MVA. At the same time,in 330 kV “Ganja” substation substantial repair have held in number 1 autotransformer, 10 kV close distribution unit of 220 MVA number 1 autotransformer connected to the grid, 10 kV tension transformer of 220 MVA number 1 autotransformer renewed. Bus bar disconnectors of 110 kV Agstafa I OHL at 330 kV Agstafa substation has been replaced with new ones. Insulators at I and IIo330 Kv busbar system has renewed. Surge arresters of 330 kV Agstafa 3 OHL has been replaced with new type surge arrester. Furthermore, busbar disconnectors, SF 6 circuit-breakers, surge arresters and other equipments at 220 kV Sangachal and Hovsan substations has been renewed.
It should be noted that during this period various repair works were carried out at Binagadi, Ramana, Gala Bina and several substations of 110 kV belonging to the Regional Electric Networks' balance sheet. In total, over 145 transformers, more than 510 sulfur (sf6), 480 oils and more than 410 vacuum circuit breakers were seriously repaired during this period.
To eliminate the shortcomings of the equipment, 225 transformers and automatic transformers, more than 700 different types of switches, 1520 vacuum cleaners, more than 760 voltage and current transformers were checked.
During this time, a new open distribution unit was built in the 110 kV transformer substations at the Mingechevir hydroelectric power plant, so the first and second power lines “Ganja” 110 kV, “Yevlakh” 1st and 2, the anchor and intermediate supports for the second "Sheher", the second part of the “Aghdash” line, passing through the 220 kV “Turyanchay” valley, has moved to a new 2.5 km radius. At the same time, the construction of the "Shimal Power Plant - Zabrat Substation" and " Shimal Power Plant - Hovsan Substation" of the 220 kV transformer center has been completed, construction of “Agdash” 3rd, 4th air lines at 110 kV has been completed, and air lines are connected to the network. Along with this, the construction of the 330 kV "Gardabani" air line in the duplicated version and the withdrawal of 330 kV "Third Imishli" from the "Ağ göl" continue.
The volume of work done on the Electricity Transmission Line is quite large. In total, more than 896 km of air lines have been revised over electricity transmission lines. As part of the repair schedule, about 11 000 400 insulators were replaced, more than 70 stands were replaced and about 30 repairs were repaired.
The Implementation Plan prepared in the Strategic Roadmap Action Plan at the Joint Stock Company is designed to introduce a new phase qualitatively in this area in order to increase the efficiency of the energy infrastructure and further modernize the transmission infrastructure by introducing the innovative technologies in this area.