AZƏRBAYCAN İLƏ İRAN ARASINDA ELEKTRİK ENERJİSİNİN ALQI-SATQISI ÜZRƏ MÜQAVİLƏ İMZALANIB
Azərbaycan Respublikasının nümayəndə heyəti İran İslam Respublikasında səfərdə olub. İran İslam Respublikasının Energetika Nazirliyində keçirilən görüşdə iki ölkə arasında elektrik enerjisinin alqı-satqısının təmin olunması, Azərbaycan-İran- Rusiya enerji sistemlərinin birgə fəaliyyətinin tənzimlənməsi və üçüncü ölkəyə elektrik enerjisinin tranziti məsələləri müzakirə edilib.
“Azərenerji” ASC ilə İranın “TAVANİR” Enerjinin İstehsalı, Ötürülməsi və Paylanmasını İdarəetmə Şirkəti arasında elektrik enerjisinin alqı-satqısı üzrə müqavilə imzalanıb. Sənədi “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyev və “TAVANİR” şirkətinin idarə heyətinin sədri Araş Kordi imzalayıb.
Müqaviləyə əsasən, cari ilin iyun ayından etibarən təcrid olunmuş (ada rejimində) İranın Muğan və Astara bölgələri üçün “Azərenerji” ASC-dən 180 MVt həcmində elektrik enerjisinin ixracı prosesinə başlanılacaq.
Bundan əlavə, görüşdə Azərbaycan-İran-Rusiya enerji sistemlərinin birləşdirilməsi prosesinin həyata keçirilməsi üçün üçtərəfli görüşün 2018-ci il 26 aprel tarixində Bakıda keçirilməsi razılaşdırılıb. Eləcə də İran-Azərbaycan-Gürcüstan elektrik enerjisi dəhlizinin inkişafına dair geniş fikir mübadiləsi aparılıb və üçtərəfli görüşün keçirilməsinin vacibliyi bildirilib.

AZERBAIJAN AND IRAN SIGNED A CONTRACT ON PURCHASE AND SALE OF ELECTRICITY
The issues regarding the supply of electricity purchase and sale between the two countries, the regulation of joint activities of Azerbaijan-Iran-Russia energy systems and the transit of electricity to the third country were discussed at the meeting held at the Ministry of Energy of the Islamic Republic of Iran.
Azerenergy OJSC and Iran's TAVANIR Energy Generation, Transmission and Distribution Management Company signed a contract on purchase and sale of electricity.The document was signed by the President of "Azerenergy"OJSC EtibarPirverdiyev and Chairman of the Board of "TAVANIR" Company, ArashKordi.
Under the contract, starting from June of the current year in the isolated (island regime), for the Mughan and Astara regions of Iran, the process of exporting 180 MW of electricity"Azerenergy" OJSC will be started.
In addition, the sides agreed to hold a trilateral meeting in Baku on April 26, 2018in order to implement the process of unifying the Azerbaijan-Iran-Russia energy systems. As well as, wide exchange of views were conducted regarding the development of the Iran-Azerbaijan-Georgia electricity corridor, and the importance of holding a trilateral meeting was stressed.