Laçın rayonunda “Mişni” və “Alxaslı” Kiçik Su Elektrik stansiyaları istifadəyə verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 25-də Laçın rayonuna səfər ediblər.
Dövlətimizin başçısı Laçın rayonunda “AzərEnerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin “Mişni” və “Alxaslı” Kiçik Su Elektrik stansiyalarının açılışında iştirak edib.
“AzərEnerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev Prezident İlham Əliyevə görülən işlər barədə məlumat verdi.
Laçın rayonunda Həkəri çayının ən böyük qolu olan Hoçaz çayı üzərində yerləşən və ermənilər tərəfindən tamamilə dağıdılan 14,25 meqavat gücündə “Ağbulaq”, 8,25 meqavat gücündə “Mişni” və 6 meqavat gücündə “Alxaslı” Su Elektrik stansiyaları Prezident İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq tam yenidən qurulub. Hazırda “Ağbulaq” Su Elektrik Stansiyasında artıq son tamamlama işləri aparılır. “Mişni” və “Alxaslı” Kiçik Su Elektrik stansiyalarında isə işlər başa çatdırılıb.
Qeyd olundu ki, “Mişni” Kiçik Su Elektrik Stansiyasının yenidən qurulması layihəsi çərçivəsində baş suqəbuledici qurğu, 7,2 kilometr uzunluğunda derivasiya boru xətti və maşın zalı yenidən qurulub. Stansiyada Avropa istehsalı olan yaşıl sertifikatlı iki müasir ekoturbin, generatorlar, idarəetmə və avtomatika panelləri quraşdırılıb. Stansiyanın enerjisistemə inteqrasiyası üçün 25 meqavoltamper gücündə 110/10 kV-luq yarımstansiya tikilib, 18 kilometr uzunluğunda 110 kV-luq elektrik verilişi və optik kabel xətləri çəkilib. Bu yarımstansiya “Mişni” stansiyası ilə yanaşı, “Alxaslı” stansiyasında istehsal edilən elektrik enerjisinin ölkə enerjisisteminə ötürülməsi üçün qovşaq funksiyasını daşıyır. Enerjisistemə tam inteqrasiya edilməklə məsafədən idarəetməyə imkan verən mərkəzləşdirilmiş SCADA sisteminə qoşulmuş “Mişni” Kiçik Su Elektrik Stansiyasında il ərzində 23 milyon kilovat-saatdan artıq elektrik enerjisi istehsal olunacaq.
Bildirildi ki, “Alxaslı” Kiçik Su Elektrik Stansiyasının yenidən qurulması layihəsi çərçivəsində baş suqəbuledici qurğu, 4,3 kilometr uzunluğunda derivasiya boru xətti, maşın zalı yenidən qurulub. Stansiyada Avropa istehsalı olan yaşıl sertifikatlı iki müasir ekoturbin, generatorlar, idarəetmə və avtomatika panelləri quraşdırılıb. Stansiyanın enerjisistemə inteqrasiyası üçün “Mişni” Su Elektrik Stansiyasında tikilmiş 110/10 kV-luq yarımstansiyaya 8 kilometr uzunluğunda 10 kV-luq elektrik verilişi və optik kabel xətləri çəkilib. Enerjisistemə tam inteqrasiya edilməklə məsafədən idarəetməyə imkan verən mərkəzləşdirilmiş SCADA sisteminə qoşulmuş “Alxaslı” Su Elektrik Stansiyasında il ərzində 17 milyon kilovat-saatdan artıq elektrik enerjisi istehsal olunacaq.
Dövlətimizin başçısı “Mişni” və “Alxaslı” Kiçik Su Elektrik stansiyalarını işə saldı.
Qeyd edildi ki, “Ağbulaq”, “Alxaslı” və “Mişni” stansiyaları ilə yanaşı, bu günədək Laçın rayonunda ümumi gücü 40,5 MVt, illik enerji istehsalı potensialı 120 milyon kilovat-saat olan 5 kiçik su elektrik stansiyası yenidən qurularaq istismara verilib. Hazırda 4 stansiyanın yenidən qurulması üzrə işlər davam etdirilir. Gələn ilin birinci rübündə artıq Laçın rayonunda ümumi gücü 65,5 MVt, illik elektrik enerjisi istehsal potensialı 194 milyon kilovat-saat olan 9 su elektrik stansiyası fəaliyyət göstərəcək.
Bildirildi ki, su elektrik stansiyalarında ekoloji normalar tam qorunur. Bütün layihələr icra edilərkən çay balıqlarının derivasiya borusuna daxil olmasının qarşısının alınması və onların çay ekosistemində saxlanılması məqsədilə xüsusi balıqkeçirici qurğular tikilib. Avropanın yaşıl sertifikatlı avadanlıqlarından istifadə etməklə çay ekosistemi, o cümlədən flora və fauna tam qorunur, çayların məcralarında ekoloji axımdan iki dəfə artıq miqdarda su saxlanılmaqla, aşağı axım zonasının su təminatı, eyni zamanda, məcraaltı su ehtiyatının formalaşması təmin edilib. Bununla yanaşı, bu işlər görülərkən meşələrin qırılmasına, qayaların dağıdılmasına yol verilməyib, çay məcralarında hidromorfoloji dəyişikliklər edilməyib. Derivasiya boru xətləri çəkilən zaman beynəlxalq təcrübəyə uyğun xüsusi konstruksiyalardan istifadə edilməklə ətraf mühitə təsirlər minimallaşdırılıb. Su elektrik stansiyalarının karbon emissiyasının azaldılmasında rolunu təsdiqləmək üçün beynəlxalq sertifikat əldə edilməsi istiqamətində iş aparılır.
Bu layihələrin sosial-iqtisadi əhəmiyyəti barədə məlumat verilərkən qeyd olundu ki, işğaldan azad edilən ərazilərdə 2021-2023-cü illərdə “AzərEnerji” ASC-nin icra etdiyi layihələr üzrə 3965 işçinin 2570-i yerli sakinlər olub. Daimi iş yerləri ilə təmin edilmiş 197 nəfərin 170-ni Qarabağ və Şərqi Zəngəzur regionundan olan əhali təşkil edir. “AzərEnerji” ASC yerli sakinlərin işlə təminatı üçün tikinti-quraşdırma işlərinə paralel olaraq peşə hazırlığı kursları da təşkil edir. Bu təşəbbüs regionda yeni energetika obyektlərinin tikintisi və istismarında yerli sakinlərin məşğulluğu üçün gələcəkdə də davam etdiriləcək. Bütün elektroenergetika obyektlərində çalışan işçilərin məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün mühəndis-yataqxana kompleksləri yaradılıb.

“Mishni” and “Alkhasli” small hydroelectric power plants came on stream in Lachin district
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have made a trip to the Lachin district.
The Head of State attended the inauguration of the “Mishni” an “Alkhasli” small hydroelectric power plants owned by “Azerenerji” JSC in the Lachin district.
President of “Azerenerji” JSC Baba Rzayev informed President Ilham Aliyev about the works done.
14 .25 MW “Agbulag”, 8.25 MW “Mishni” and 6 MW “Alkhasli” SHPPs on the Hochaz river, the largest branch of the Hekari river in Lachin region were previously destroyed by Armenians and completely reconstructed at the directions of President Ilham Aliyev. Reconstruction of the “Agbulag” SHPP is at its final stage while renovation of “Mishni” and “Alkhasli” SHPPs has been completed.
It was noted that within the framework of the reconstruction project of “Mishni” SHPP, the main intake facility, 7.2 kilometers long derivation pipe line and engine room were rebuilt. In the power plant, two modern European green-certified eco-turbines, generators, control and automation panels were installed. In order to integrate the power plant into the power system, a 110/10 kV substation with a capacity of 25 megavoltampere was built, and 18 kilometers of 110 kV power transmission and optical cable lines were laid. This substation, along with the “Mishni” station, has the function of a junction for the transmission of electricity generated at the “Alkhasli” SHPP to the country's energy system. More than 23 million kilowatt-hours of electricity will be generated during the year at the “Mishni” SHPP connected to the centralized SCADA system, which allows remote control with full integration into the energy system.
It was reported that within the framework of the reconstruction project of “Alkhasli” SHPP, the main intake facility, 4.3 km long derivation pipeline and engine room were rebuilt. In the power plant, two modern European green-certified generators, control and automation panels were installed. In order to integrate the power plant into the power system, 8 kilometers of 10 kV power transmission and optical cable lines were laid to the 110/10 kV substation built at the “Alkhasli” SHPP. More than 17 million kilowatt-hours of electricity will be generated during the year at the “Alkhasli” SHPP connected to the centralized SCADA system, which allows remote control with full integration into the energy system.
The Head of State commissioned “Mishni” and “Alkhasli” small hydro power plants.
It was noted that along with the “Agbulag”, “Alkhasli” and “Mishni” SHPPs, 40.5 small hydro power plants with a total capacity of 120 MW and an annual power generation capacity of 5 million kilowatt-hours have been reconstructed and put into operation in Lachin district so far. Currently, work is underway to reconstruct 4 power plants. In the first quarter of next year, 9 hydro power plants with a total capacity of 65.5 MW and an annual electricity generation capacity of 194 million kilowatt-hours will operate in Lachin district.
It was stated environmental standards are fully maintained at hydro power plants. During the implementation of all projects, special fish-passage dams were built to prevent river fish from entering the derivation pipe and keep them in the river ecosystem. Using European green certified equipment, the river ecosystem, including flora and fauna, is fully protected, water supply of the downstream zone, at the same time, by storing twice as much water as the ecological flow in the channels of the rivers, the water supply of the downstream zone was ensured, and at the same time, the formation of underground water resources was provided. Meanwhile, during the implementation of this work, deforestation, destruction of rocks were not allowed, hydro-morphological changes were not made in the river courses. When laying derivation pipelines, environmental impacts were minimized by using special structures in accordance with international practice. Work is underway to obtain an international certificate to confirm the role of hydro power plants in reducing carbon emissions.
When informing about the socio-economic importance of these projects, it was noted that 2570 of the 3965 workers on the projects implemented by “Azerenerji” JSC in 2021-2023 in the liberated territories were local residents. 170 of the 197 people provided with permanent jobs are from Karabakh and East Zangezur region. “Azerenerji” JSC organizes vocational training courses in parallel with the construction and installation works to provide employment for local residents. This initiative will be continued in the future for the employment of local residents in the construction and operation of new power facilities in the region. Dormitory complexes for engineers have been built to improve the living conditions of those working in all power facilities.