”AzərEnerji” və bp Səngəçal terminalının elektrikləşdirilməsi üçün memorandum imzaladı
“AzərEnerji” və bp Səngəçal terminalının operatoru kimi bu gün Qarşılıqlı Anlaşma Memorandumu (QAM) imzaladılar. Sənədə əsasən tərəflər Səngəçal terminalının elektrikləşdirilməsini nəzərdə tutan bir layihə üçün texniki həll hazırlamaq məqsədilə birlikdə işləyəcəklər.
Yeni imzalanmış sənədə əsasən hər iki tərəf “Səngəçal terminalının elektrikləşdirilməsi layihəsi” (STEL) üzrə ümumi iş həcminin müəyyənləşdirilməsi və bu həcmin “AzərEnerji” ilə Səngəçal terminalının operatoru arasında bölüşdürülməsi istiqamətində əməkdaşlıq edəcək. Tərəflər həmçinin iş həcmini dəqiqləşdirmək üçün layihənin müfəssəl texniki dizaynı və kommersiya çərçivəsinin razılaşdırılması yönümündə də birgə işləyəcəklər. Bu məsələlər layihənin kommersiya səmərəliliyinin müəyyənləşdirilməsinin əsas elementini təşkil edir.
STEL layihəsi uğurla həyata keçərsə, dünya səviyyəli obyekt olan Səngəçal terminalını enerji ilə təmin etmək üçün istifadə olunan yanacaq qazının yandırılması dayandırılacaq və terminal Azərbaycan dövlət enerjisistemindən enerji ilə təchiz olunacaq. Daha dəqiqi “Səngəçal terminalının elektrikləşdirilməsi layihəsi” (STEL) adlanan bu layihə həyata keçirildikdən sonra, dünya səviyyəli obyekt olan Səngəçal terminalının elektrik enerjisi təchizatı bp şirkəti tərəfindən Cəbrayıl rayonu ərazisində tikiləcək 240 MVt gücündə “Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyasında istehsal olunan elektrik enerjisinin Azərbaycan dövlət enerjisistemi əraziyə ötürülməsilə vasitəsilə təchiz olunacaq. “Şəfəq” Günəş Elektrik Stansiyasında istehsal olunan enerji Səngəçal Terminalının təchizatı üçün çatışmadıqda terminalın elektrik enerji təchizatı “Azərenerji” ASC tərəfindən təmin olunacaqdır.
Enerjisistemdən verilən elektrik enerjisi daha az karbon sərfiyyatlı olduğu üçün terminaldakı neft-qaz əməliyyatlarından yaranan istixana qazı emissiyaları elektrikləşdirilmə nəticəsində azalacaq ki, bu da Xəzər regionunda emissiyaların azaldılmasına və ümumiyyətlə ölkənin yaşıl enerji keçidinə töhfə verəcək.
“AzərEnerji”nin rəhbəri Baba Rzayevin sözlərinə görə Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrinə keçidin sürətləndirilməsi, atmosferə atılan karbon qazının miqdarının azaldılması və digər mütərəqqi prinsipləri özünə prioritet seçən və 2024-cü ili yaşıl dünya naminə həmrəylik ili elan edən Azərbaycanda 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası çərçivəsində, həmçinin BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf məqsədlərinə uyğun ardıcıl addımlar atılır. “Yaşıl enerji sahəsinin genişləndirilməsi və atmosferə atılan zərərli maddələrin azaldılması ilə bağlı Cənab Prezident İlham Əliyevin strategiyasına uyğun olaraq həyata keçirilən tədbirlər göz qabağındadır. Bu gün imzalanan anlaşma memorandumu da karbon qazının azaldılması niyyətinə öz töhfəsini verəcəkdir.”

“Azerenerji” JSC and BP ink MoU on electrification of Sangachal terminal
“Azerenerji” JSC and BP, as the operator of the Sangachal terminal signed a Memorandum of Understanding (MoU) on February 20. According to the document, the Parties will work together to develop a technical solution for a project involving the electrification of the Sangachal terminal.
Cooperation in the direction of determining the total scope of work on the “Sangachal Terminal electrification project” (STEP) and sharing this volume between “Azerenerji” JSC and the operator of the Sangachal terminal is planned. The parties will also work together to negotiate the detailed technical design and commercial framework of the project to clarify the scope of work. These issues are the main elements in determining the commercial efficiency of the project.
If the STEP project succeeds, combustion of fuel gas used to power the world-class Sarajevo terminal will be stopped and will be supplied with energy from the state energy system of Azerbaijan.
More accurately, after the implementation of the project called “Sangachal Terminal electrification project” (STEP), the power supply of the Sangachal Terminal, a world-class facility, will be supplied by BP through the transmission of electricity generated at the 240 MW “Shafag” Solar Power Plant, which will be built in Jabrayil district, to the state power system of Azerbaijan.
If the power produced at the “Shafag” Solar Power Plant is lacking for the supply of Sangachal Terminal, the power supply of the terminal will be provided by “Azerenerji” JSC.
According to the President of “Azerenerji” JSC Baba Rzayev, Azerbaijan has chosen the priority of accelerating the transition to alternative and renewable energy sources, reducing the amount of carbon dioxide emitted into the atmosphere and other progressive principles. Also, by declaring 2024 the “Year of Solidarity for the Green World”, consecutive steps are being taken in Azerbaijan within the framework of the socio-economic development strategy for 2022-2026, as well as in line with the UN Sustainable Development Goals.
“In accordance with the strategy of Mr. President Ilham Aliyev, numerous result-oriented measures have been taken regarding the expansion of the green energy sector and the reduction of harmful substances released into the atmosphere. The Memorandum of Understanding signed today will also contribute to the goal of reduction of carbon dioxide.”