Müstəqillik dövründə Ulu Öndərin rəhbərliyi altında respublikada istismara verilən elektrik stansiyalarından biri, Abşeron yarımadasında generasiya güclərindən ən önəmlisi olan “Şimal” ES-də əsas və köməkçi avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli işləməsi üçün müvafiq tədbirlər planı hazırlanmış və həyata keçirilmişdir. Nəticədə, ötən illərdə olduğu kimi cari ilin yanvar ayı üzrə də texniki iqtisadi göstəricilər yüksək olmuşdur. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun normal iş rejimində fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada cari ilin yanvar ayında 210,7 milyon kilovatsaat yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə burada 1 milyon 881,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, həm ötən il, həm də cari ilin yanvar ayında avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbə, bunu uğurla həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlərin məntiqi nəticəsi kimi qiymətləndirərək onu da bildirdi ki, mövsümə hazırlıq üzrə nəzərdə tutulmuş işlər və digər təşkilatı tədbirlər qrafik üzrə davam etdirilir. O cümlədən, dənizdən soyuducu su qəbulu kanalı mütəmadi lildən və təbii çöküntülərdən təmizlənmişdir.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələr kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğınsöndürmə nasoslarına baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda yanğın xəbərverici sistemləri əsaslı təftiş edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı işçilərə əks-qəza təlimləri də keçirilir.
Xatırladaq ki, "Şimal" ES-in inkişaf proqramı Azərbaycan Respublikasının rəhbərliyi tərəfindən bu gün də müvəffəqiyyətlə davam etdirilir. Artıq Yaponiyanın "Toyo Engineering" şirkəti ilə bağlanmış müqavilə əsasında müəssisədə sayca ikinci 409 MVt-lik enerji blokunun tikintisinə rəvac verilib. Hazırda 409 MVt-lik enerji blokunun tikintisi qrafikə uyğun davam etdirilir.

At independence period, the power plant was put into operation under the leadership of the great leader of the Absheron Peninsula, which is the most important for power generation "Shimal" ES-sustainable and efficient operation of the main and auxiliary equipment for an action plan was developed and implemented. As a result, in recent years, as well as technical and economic indicators in January was high. The station operates in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC, in January this year at the station 210,7 million kWh of electricity was created.
Note that 1 million last year was 881,7 million kWh of electricity.
It should be noted that last year, and in January of this year to improve the efficiency of power transmission and distribution systems sustainable, stable operation, as a result of targeted measures to improve the quality of electricity and other technical indicators have been achieved.
Source as a logical result of successfully realized he also said that the proposed activities and other arrangements in preparation for the season continues on schedule. In particular, the sea and the natural deposits of silt regularly clean the vent for cooling water channel.
By the way, such as the issue of fire safety in the spotlight. For example, fire safety, fire-fighting pumps are regulated so that the defects are eliminated. At the same time, the situation was brought to the fire alarm systems have been tested. Along with all staff are trained in the accident.
"Shimal" in the ES development program successfully continues today the leadership of the Republic of Azerbaijan. Japan company "Toyo Engineering" under the contract with the construction of the second unit 409 MW allowed. At present, the construction of power 409 MW continues on schedule.