Digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi “Samux” EŞ-in də xidməti ərazisində istehlakçıların elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə etmələrinin qarşısının alınması istiqamətində reydlər müntəzəm olaraq davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin 10 ayı ərzində sözügedən EŞ-də keçirilmiş reydlər zamanı aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hazırda debitor borcların, o cümlədən aktlara görə yaranmış debitor borcun ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, elektrik enerjisindən kənarxətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
“İstehlakçıları daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz etmək, yarana biləcək hər hansı bir qəzanın qarşısının vaxtında alınması məqsədilə elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində (TM) müvafiq təmir işləri həyata keçirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Onu da qeyd edək ki, təmir kampaniyası zamanı paralel olaraq TM-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və müxtəlif gücdə bir neçə transformator da təmir edilərək istifadəyə verilmişdir.
Mənbə istehlakçılara verilən elektrik enerjisinin haqqının ödənilməsi sahəsində də vəziyyətin normal olduğunu bildirərək onu da qeyd etdi ki, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 97,4 milyon kilovatsaata, o cümlədən oktyabr ayında isə 8,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrünün göstəriciləri ilə müqayisədə cari ilin 10 ayı ərzində ümumi istehlak 7,3 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 6 faiz olmuşdur. O cümlədən, oktyabr ayında isə istehlak 524 min kilovatsaata yaxın artmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2014-cü ilin 10 ayı ərzində daimi əhali istehlakçıları üzrə 20,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmidir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 2,2 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə mütləq 5 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, oktyabr ayında isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 168 min kilovatsaatdan çox artaraq 1,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 12 faizə yaxın olmuşdur.

THE SPOT – CHECKS ARE SYSTEMATICALLY CONTINUED
Constantly spot – checks are implemented and continued at “Samukh” EN in the line of preventing of illegal use of electric energy as at other electric networks (EN).
According to the information given by Energy Supply Department of “Azerenergy” JSC to the Press – release of the Joint Stock Company, Within 10 months of the year, violations discovered during a raid on the EN-operated and the cost of electricity has been restored. In the receivables, the debtor to pay the debt, including  being done.
Classification of violations of the source, referring to the information provided at the consumer group also noted that, due to the use of state power to dominate the other, and many violations of consumers (population) group were found.
"Consumers are more stable and reliable power supply, an incident that may arise in order to prevent the transmission line (TL) and transformer substations (TM) is carried out in accordance with the repair work," - said the source told him that in the last three months of the year balance owned 10 kV, 6 and 0.4 were conducted under various conditions. It should be noted that during repair campaign, along with various types of repairs carried out at several different substations and power transformers were repaired and put in operation.
The source of payment of electric energy  in the situation that it was said that it is normal, the total consumption 97,4 million kWh for 10 months, including 8.6 million kWh in October. As a result, compared with the same period last year,  total consumption during the 10 months of this year increased by 7.3 million kWh, while the absolute increase was 6 percent. In particular, in October increased consumption 524 kW.
It should be noted that during the 10 months of 2014, the resident population of 20.2 million kWh of electricity consumed by consumers was done that in 2013 the consumption of more than 2.2 million. Payment shall be increased by 5 percent. In particular, in October, the consumption of 168 kWh, compared to the same period last year, an increase of 1.9 million kWh. The absolute increase was 12 percent.