QƏBƏLƏ EŞ: GÖRÜLMÜŞ İŞLƏR ÖZ NƏTİCƏSİNİ VERİR
İstehlakçıların elektrik enerjisi təchizatında yaranacaq hər hansı bir problemin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə  xidmət etdiyimiz transformator məntəqələrində və elektrik verilişi xətlərində təmir işləri həyata keçirilir. Bütün Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) daim olduğu kimi, “Qəbələ” EŞ-də də mövcud iqlim şəraitində elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı  çatışmazlıqlar qeydə alınmamışdır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerji Təchizat İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Qəbələ” EŞ-in xidməti ərazisində cari ilin sentyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 60-dan artıq istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada akt tərtib edilmişdir. Akt üzrə hesabat aparılaraq 106.2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 6.4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 20 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qeyd edək ki, 2014-cü ilin 9 ayı ərzində isə sözügedən müəssisə üzrə 380-dan artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək bir milyon 61,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 63,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 58 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və hazırda müəssisə üzrə aktlara görə qalıq debitor borcların qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Bütün bunlar həyata keçirilmiş yenidənqurma və təmir işlərinin nəticəsidir. Ən əsası isə smartkart tipli sayğacların quraşdırılmasının nəticədir” – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində görülmüş işlər barəsində də məlumat verdi.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidmət ərazisində 8,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,6 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 47 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 14 min kilovatsaat artaraq 2,9 milyon kilovatsaata, ödənişdə mütləq artım isə 27 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin 9 ayı ərzində isə burada 78,6 milyon  kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 15,9 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə isə mütləq artım 31 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,6 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 29 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə mütləq 15 faizə yaxın artmışdır.

Repair measures are implemented in the line of preventing of any problem in electric energy supply of the consumers. All electrical network (EN), as always, have been found "Gabala" EN power in the current climate.
According to the information given to the Press – release of "Azerenergy" JSC,  "Gabala" EN during a raid in September of this year, more than 60 violations of rule of electric power consumers were drawn up in accordance with it was. Collection of 106,200 kWh of electricity was restored to more than 6400. In the report, 20 % of this sum was repaid. It should be noted that the company during the first 9 months of 2014, more than 380 violations were found at 61.6 million kWh of electricity was restored to more than 63700. The actions carried out during the reporting period, 58 percent of this sum was repaid and the rest of the enterprise to pay its debts debtor in connection with acts done.
"All this is the result of work carried out in the reconstruction and repair. The most important result of the installation of meters in the smart card" - in the last three months of the current year, and also reported on the work done at the facility.
The source also said that in September this year in the life of 8.6 million kWh of electricity consumed, the consumption of the previous year, more than 1.6 million kWh. Total payment must be compared with the corresponding period last year increased by more than 47 %. In particular, private consumption, compared with the same period last year, an increase of 14 kWh to 2.9 million kWh, while the absolute increase was 27 %.
According to information provided by the source, the first 9 months of this year, while was used 78.6 million kWh of electricity. The consumption compared with the same period last year increased by 15,9 million kWh, an increase of 31 % was an absolute. In particular, private consumption by 2.6 million kilowatt-hours, compared to the same period last year, an increase of 29 million kWh. Payment shall be increased by 15 %.