BAKIDA MDB ELEKTROENERGETIKA ŞURASININ ICLASI KEÇIRILƏCƏK
Aprelin 25-də Bakı şəhərində MDB Elektroenergetikası Şurasının 45-ci iclası keçiriləcək. “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti bildirir ki, iclasda Rusiya Federasiyası, Belarus, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Moldova, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistan respublikalarının müvafiq qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı gözlənilir.
Qeyd edək ki, MDB-nin Elektroenergetika Şurası və onun iş orqanı olan İcra Komitəsi 1992-ci ilin fevral ayında Birliyin iştirakçı ölkələrinin hökumət rəhbərləri tərəfindən imzalanan MDB-nin elektroenergetika sahəsində dövlətlərarası münasibətlərin əlaqləndirilməsinə dair Müqaviləyə müvafiq olaraq formalaşdırılıb.
Onun əsas vəzifəsi - birləşmiş elektroenergetika sistemlərinin effektli fəaliyyəti əsasında dövlətlərin iqtisadiyyatını və əhalisini dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması istiqamətində enerjisistemlərin fəaliyyətinin koordinasiya etməkdən ibarətdir.
Yeri gəlmişkən, MDB dövlətləri elektroenergetika şurasının iclası Bakıda üçüncü dəfə keçirilir. Birinci iclas 2004-cü ildə , ikinci iclas isə 2009-cu ildə keçirilmişdir.

MEETING OF CIS ELECTRO ENGINEERING COUNCIL WILL BE HELD IN BAKU
The 45 th meeting of CIS electro engineering council will be held in Baku on 25 th April. According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, delegates of correspondent organizations of  Russia Federation, Belgium, Kazakhstan, Kirghizstan, Moldova, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan republics are going to take part in this meeting.
It should be noted that the CIS Electric Power Council and its working body, the Executive Committee in February 1992, signed by the heads of government of the Union of the CIS member states in the field of electric energy in interstate relations , formed in accordance with the Treaty on connecting.
Its main task - based on the effective functioning of energy systems in the United States economy and the population for sustainable energy is to coordinate energy system.
By the way, has been held for the third time in the meeting of the CIS Council of electricity. The first was in 2004, while the second meeting was held in 2009.