Hazırda enerjisistemdə mövcud olan və yeni yaradılmış potensial generasiya gücləri ilə yanaşı, vacib məsələlərdən biri də istehsal olunan elektrik enerjisinin vaxtında və keyfiyyətli şəkildə tələbatçılara çatdırılmasıdır. Bu məsələnin həllində elektrik verilişi xətləri və yarımstansiyaların normal fəaliyyət göstərmələri mühüm rol oynayır. Bu məqsədlə ötən ildə də digər enerji obyektlərində olduğu kimi, respublikanın şimal bölgəsinin enerji təminatında mühüm rol oynayan “Xaçmaz REŞ”də ənənəvi yenidənqurma və təmir-bərpa işləri yerinə yetirilimişdir.
Sözügedən REŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə daxil olan bir sıra enerji obyektlərində cari və əsaslı təmir işləri uğurla yerinə yetirilmişdir. Yerinə yetirilən tədbirlər sırasına 110 kV-lik “Quba”, “Rəhimli”, “Şabran” və digər yarımstansiyalarda vakuum açarlarının təmir edilməsi, transformatorların giriş yağ açarlarının yeniləri ilə əvəz edilməsi, sınaq ölçü işləri aparılaraq rele mühafizə dövrələrinin yoxlanılması və s. daxil olmaqla müxtəlif təyinatlı işlər həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda “Rəhimli” yarımstansiyasında iki yuva quraşdırılaraq 10 kilometrdən artıq yeni iki dövrəli “Ayğünlü” və “Şahnəzərli” HX-də çəkilmişdir. Qeyd edək ki, analoji təmir işləri 35 kV-lik “Quba”, “Alpan” və “Nügədi” yarımstansiyalarında (YS) da aparılmışdır.
Müəssisənin xidməti ərazisində həyata keçirilən digər layihələrlə bağlı mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə yeni 35 kV-lik “Təngəaltı”, “Qəçreş” YS-lərin tikintisi tamamlanmış, müvafiq hava elektrik verilişi xətlərinin (HEVX) çəkilişi davam etdirilir. Eyni zamanda 110 kV-lik “Quba” yarımstansiyasında 35 kV-lik yeni paylayıcı quruluşun bünövrəsi qoyulmuş və kabel kanalları çəkilmişdir. Yeri gəlmişkən, 110 kV-lik “Şabran”, “Rəhimli”, “Pirəbədil” YS-lərdə yağ açarlarının yeni vakuum tipli açarlarla əvəzlənməsi, perspektiv inkişafla əlaqədar “Yalama” YS-də 1 saylı 16 MVA-lıq transformatorun ayıran ayrıcının eleqaz tipli açarla əvəzlənməsi, yeni su anbarı və ehtiyat yağ anbarının tikintisi, “Xudat” YS-də isə 1 saylı 16 MVA-lıq transformatorun ayıran ayrıcının eleqaz tipli açarla əvəzlənməsi, I və II bölmədə cərəyan transformatorlarının və boşaldıcıların dəyişdirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Təmir işləri 330,  110 və 35 kV-lik HEVX-lərdən də yan keçməmişdir. Beləki, sözügedən dövrdə “Dərbənd”, I, VIII “Xaçmaz”, “Çarxı”, “Xudat Yalama”, “Quba-Qusar” “Kanal” və digər HEVX-də ümumiulikdə 400-dən artıq izolyator yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Bütün bu işlərlə yanaşı, yarımstansiyalarda yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istiqamərində də müvafiq tədbirlər yerinə yetirilib. Belə ki, güc transformatorlarında yağ sızmaları aradan qaldırılmış, su hovuzları su ilə doldurulmuş və digər zəruri təhlükəsizlik tədbirləri yerinə yetirilimişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, müvafiq enerji obyektlərində aparılan yenidənqurma işləri istehlakçıların  mövcud iqlim şəraitində enerjiyə olan tələbatını daha da dayanıqlı və effektli ödənilməsinə yardımçı olmuşdur.

At the moment of generating capacity and the capacity of existing and newly created, produced one of the most important issues in the delivery of electricity to consumers in a timely and quality. Transmission lines and substations in addressing this issue plays an important role in normal function. For this purpose, as well as other objects in the northern region, which plays an important role in energy "Xachmaz REN" traditional reconstruction and repair work is carried out.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC, During the last three months of last year, a number of items relating to current and overhaul of the company were held successfully. Actions carried out among the 110 kV "Guba", "Rehimli", "Shabran " and other plants for the repair of vacuum circuit breakers , transformers, oil circuit breaker replaced logging , testing , measuring, checking , etc. carried relaying circuits . for various purposes , including work carried out . At the same time, the "good " S over 10 km fitted into the socket of a new two-loop "Aygunlu" and " Shahnazarli " TL shot. It should be noted that similar repairs 35 kV "Guba ", " Alpan " and "Nugadi" with (S\S) is also provided .
Other projects in the enterprise source told him that the new 35 kV "Tangaalti", "(TL) shooting continued Gechresh ' s completed relevant overhead power lines . At the same time , 110 kV , " Guba " with the new distribution system 35 kV laid the foundation was laid and cable channels . Incidentally, the 110 kV " Shabran " , "good ", " new oil vacuum circuit breakers type Pirabadil ' with the changing perspective on the development of " licking YS- 16 MVA " separates the butt type of switch number 1 replacement , construction of a new reservoir and back fat , YS- 16 MVA " Khudat 'in type switch number 1 to replace the transition that separates the first and second section is intended to change the current transformers and tear.
Repair work , 330, 110 and 35 kV overhead lines from touched . Thus, the term " Derbend " I , VIII " Khachmaz ", " Charkhi ", " Khudat Yalama ", " Lip - Hussar" "Channel" and more than 400 other TL generally insulators have been replaced by new ones.
In addition to all these studies, substation directions appropriate fire safety measures have been implemented . Thus, eliminating the power transformer oil spills , pools of water filled with water and other necessary security measures undertaken .
Finally, it should be noted that the reconstruction of power facilities to the existing climatic conditions , consumers are more stable and efficient energy.