Ölkə elektrik enerjisi sisteminin flaqmanı sayılan “Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası”ndan (İES) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyanın kollektivi cari ilin 11 ayını da yüksək işgüzarlıq əhval-ruhiyyəsi ilə yola salıblar. O cümlədən, noyabr ayının göstəriciləri də qənaətbəxşdir. Qeyd edək ki, cari ilin noyabr ayında stansiyada 708,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Сari ilin 11 ayı ərzində isə burada 6 milyard 913,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal olunmuşdur.
Yeri gəlmişkən, həyata keçirilən müxtəlif profilaktik tədbirlər nəticəsində avadanlıqların istismar səviyyəsi daha da yüksəlmişdir ki, bu da elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəricilərində də müəyyən nailiyyətlərin əldə olunmasına imkan vermişdir. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyətini davam etdirir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, respublika enerji sisteminin bütün sahələrində olduğu kimi, “Azərbaycan İES”də də stansiyanın mövcud vəziyyətə uyğun normal fəaliyyətini davam etdirməsi üçün, o cümlədən stansiyanın qış mövsümünə hazırlığı, avadanlıqların keyfiyyətli istismarının təşkil olunması, qəza və imtinaların sayının minimuma endirilməsi məqsədilə bütün zəruri tədbirlər ardıcıllıqla həyata keçirilmişdir. Belə ki, cari ili son üç ayı ərzində iki enerji blokunda əsaslı, digər enerji bloklarının hər birində isə cari təmir işləri aparılmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşədi ki, 5 saylı enerji blokunun idarəetmə sistemlərinin yenidən qurulması və digər avadanlıqlarında əsaslı təmir işinə başlanılmışdır.
Hesabat dövründə 500 kV-lik yarımstansiyada isə üç ədəd hava açarı təmir olunmuşdur. Eyni zamanda 330 və 500 kV-lik yarımstansiyaların ərazisində kollektor-drenaj şəbəkəsi qurulmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı 2 saylı tunelin tikintisi ilə bağlı olaraq müvafiq işlər davam etdirilmişdir. Bununla bərabər, hazırda 5 saylı enerji blokunda yenidənqurma, 500 kV-lik yarımstansiyada hava açarlarının təmiri, köməkçi istehsal sahələrində avadanlıq, bina və qurğularda təmir-proflaktika və 2 saylı tuneldə tikinti işləri davam etdirilir.
Yanğın təhlükəsizliyi ilə əlaqədar verilən məlumatda isə bildirilir ki, stansiyada yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana saz vəziyyətə gətirilmiş, avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri təftiş edilmiş, ərazi quru otlardan təmizlənmiş və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür.

According to the information given by “Azerbaijan Thermal Power Plant” (TPP) which is the flagman of energy system of the state to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the collective were spent 11 months of the year with efficiently humor. By the way, the indicators of November are satisfactory. More than 708,9 million kWh electric energy was produced at the power plant in November of the current year. About 6 milliard 913,3 million kWh electric energy was generated during 11 months of the current year.
Incidentally, various preventive measures implemented as a result of the increased level of maintenance of equipment, and other technical and economic indicators power has the ability to acquire some achievements. Currently, the plant continues to operate in accordance with the dispatch schedule.
The source also noted that, as in all areas of the energy system, "TPP" in accordance with the normal operation of the power plant in order to maintain the current situation , including the station in preparation for the winter season , equipment operation , to minimize accidents and number of returns all necessary measures have been carried out in sequence. Thus, during the last three months of the current year on the basis of two units, while each of the other units have been renovated. Also be noted that the system control unit number 5 overhaul and other equipment, began the reconstruction .
During the reporting period 500 kV substation was repaired three key figures in the air. At the same time , 330 and 500 kV , and drainage systems have been installed in the manifold . All of them , number 2 , respectively, in connection with the construction of the tunnel was in progress. At the same time, the reconstruction unit number 5, 500 kV service air circuit breakers , auxiliary production areas, equipment , buildings and structures , repair and maintenance and the number 2 tunnel construction work is underway .
According to information provided fire safety, fire, water lines and pumping stations are in good condition , automatic fire extinguishing system were inspected, cleaned and dry grass and other regulatory measures have been taken.