İSTİSMAR SƏVİYYƏSİNİ DAHA DA YÜKSƏLTMƏK ÜÇÜN
İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə generasiya güclərinin artırılması ilə yanaşı, paylayıcı elektrik şəbəkələrinin də genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır. Digər enerji obyektləri kimi “Gəncə REŞ”in balansında olan «Göygöl» EŞ-in xidməti ərazisində də yenidənqurma və təmir işləri uğurla həyata keçirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, həmişə olduğu kimi, cari ilin 10 ayında da kollektiv istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi və qış mövsümünə hazırlıq istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir.  Belə ki, sayac uçot sisteminin qaydaya salınması, ödənişlərin səviyyəsinin yüksəldilməsi ən əsası isə istehlakçılara göstərilən xidmətin səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə sözügedən dövrdə 1000-ə yaxın smartkart tirli sayğac quraşdırılmış, 6 kV-lik hava xətlərinin 18 kilometrə yaxın hissəsi kabel xəttinə keçirilmişdir. Eyni zamanda 10 və 6 kV-lik xətlərin 7 km-dən artıq hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən 700 metrə yaxın xətdə əsaslı təmir işləri görülmüşdür. 0,4 kV-lik şəbəkənin isə 13 km-ə yaxın hissəsinidə əsaslı və cari təmir işləri də aparılmışdır. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə bir ədəd Qapalı Mərkəzi Paylayıcı Qurğu (QMPQ) və üç TM-də də quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, şəbəkənin xidməti ərazisində olan 100-ə yaxın transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı müxtəlif gücdə 10 transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin texniki iqtisadi göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin oktyabr ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 1,1 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 7,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 2,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən 345 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 17 faizdən çox artmışdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə ümumilikdə 73,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehklak 5,1 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə isə mütləq artım 10 faizdən artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 21 milyon kilovatsaatdan artıq, 563 min kilovatsaata və 8 faizə yaxın olmuşdur.   Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 69 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 306,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 18,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 10 ayı ərzində isə sözügedən qayda pozuntusuna görə müəssisənin xidməti ərazisində 380-a yaxın akt tərtib olunmuş, 2 milyon 863,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 171,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 76 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin oktyar ayında müəssisə üzrə aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə bir istehlakçının (10 ay ərzində isə 8 istehlakçının) sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq – mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.

FOR MUCH MORE INCREASING OF EXPLOITATION LEVEL
Important measures were taken in the line of enlarging of distribution electric network, increasing of quality of electric energy. Reconstruction and repair work were implemented at Goygol” EN belonging to Ganja REN as at other energy objects.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some measures were implemented in the line of preparation to autumn winter season and increasing of exploitation level during 10 months of the current year.
Thus, to create a system of accounting meter, most importantly, increase the level of user charges in order to improve serving  were established in 1000 smart card log , 6 km of 18 kV cable line . 6 and 10 kV at the same time more than 7 km repairs performed for any purpose, including 700 m line was restored. 0.4 kV network part about 13 km from the capital and current repairs are carried out. Incidentally, at this time, the joint distribution device and three TM has been installed, as well.
Note that the network of petrol stations in nearly 100 different types of work carried out repairs of transformers . In addition, 10 different power transformers have been repaired and re- connected to the network.
The report also says that as a result of the technical and economic indicators of the positive trend was observed . So, in October of the current year compared to the total consumption of the same period last year increased by 1.1 million kWh of more than 7.6 million . By the way , the constant people consumer group 2,6 million kWh electric power was used , compared to the same period of the previous year more than 345 thousand kWh . Payment during the reporting period in comparison with the same period last year increased by more than 17 per cent . It should be noted that during the 10 months of the current year, a total of 73.4 million kWh electric power was used . Istehklak compared to the same period last year increased by 5.1 million kWh , the payment was more than 10 per cent of the absolute increase . By the way , the constant people consumer group more than 21 million according to these figures , there were about 563 thousand kWh and 8 . Under other information given by the source , during the raids on the territory of the current year , in October, consumers accounting for 69 violations were discovered complete . Discovered violations of rule were acted , 18.4 thousand to 306.9 thousand kWh loss electric power was restored use value.
By the way , during the 10 months of the current year , according to the infringements in question in the territory of the enterprise has been drawn up by nearly 380 , 2 million 863.5 thousand kWh loss electric power was restored 171,8 thousand manat use value . Actions carried out in 76 per cent of this sum was repaid and the corresponding measures are carried out in accordance with the payment of the remaining sum .
It should be noted that the discovery rule applies to violations of the enterprise in oktyar a consumer ( within 10 months and 8 consumers ) to take the documents to the law - enforcement authorities .