Enerjisistemdə dayanıqlığın yüksəldilməsi,  enerji təchizatının daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü addımlar atılır. Bu baxımdan, Göyçay rayonunda da mühüm işlər görülür. Rayon ərazisində elektrik verilişi xətləri,  transformator məntəqələri inventarlaşdırılıb, abonentlərin uçotu dəqiqləşdirilib, yarımstansiyalar, transformatorlar kodlaşdırılıb.  Aparılan islahatlar nəticəsində şəbəkə üzrə istehlak olunmuş enerjinin dəyərinin ödənişində ciddi irəliləyiş  əldə edilib.
“Göyçay” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik I-II “Quşçuluq”, I-II “Kənd” HX-lərinin 4 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir. Eyni zamanda Göyçay şəhərində 50-ci yaşayış məntəqəsində, Ərəbcəbirli, Cəyirli, Kürdəmiş və digər kəndlərdə 0,4 kV-lik HX-lərdə 3,6 kilometr xətt təmir edilmişdir. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 57 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“0,4 kV-lik hava xətləri yaşıl kütlədən təmizlənib və bu proses hazırda davam etdirilir. Ümumiyyətlə, təsdiq edilmiş plan-qrafikdə nəzərdə tutulmuş və istismar zamanı mövcud olan digər təmir-bərpa işlərinin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi istiqamətində hazırda tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, bizim əməkdaşlarımız tərəfindən də elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür. Belə ki, cari ilin 9 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 240-dan çox istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 744,3 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 44,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin sentyabr ayında müəssisə üzrə 6,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 483 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 11 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 271 min kilovatsaata yaxın artaraq 3,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 8 faizə yaxın olmuşdur. Yeri gəlmişkən, cari ilin 9 ayı ərzində müəssisə üşrə ümumi istehlak 62,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,7 milyon kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 8 faizdən çox artmışdır.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 410 min  kilovatsaatdan çox artaraq 38,4 milyon kilovatsaata, ödənişdə mütləq artım isə 7  faizə yaxın olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

DECREASING OF LOSSES ARE IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Purposeful measures are taken in the line of increasing of stability of energy system, improving of energy supply. Important measures were operated in the line of it at Goychay region. TL and transformer points were inventoried, account of subscribers were specified, s/s and transformers were coded. Serious progress was observed in the line of payment of electric energy under the network.
According to the information given by “Goychay electric network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 4 km of the I – II “Gushchulug”, the I – II “Ken” TL by 10 kV were repaired. At the same time, 3,6 km line was repaired at TL by 0,4 kV at “Erebjeyirli”, “Jeyirli”, Kurdemir and at other villages. Lets` noted that, different setting repair work was implemented at 57 TP.
"0.4 kV in the green , the crowd dispersed , and the process continues. Overall , the plan - approved maintenance schedule and available at the time specified in the repair and reconstruction successfully perform the action at the present time ," - said the source told him that the illegal electricity use by our employees prevented the timely appropriate action in relation to these consumers. Thus, for the first 9 months of the year during raids on the territory of the company through the completion of more than 240 consumers were found . Of violations of the rules were in effect more than 744,300 and 44,700 manat use - electricity was restored. In addition to this amount as a result of the measures implemented in the past year , according to the acts of the debtor of the debt was repaid .
The source also said that the company in September of this year to 6.3 million kilowatt - hours of electricity was used , compared with the consumption of the corresponding period of the previous year by more than 483,000 kWh. Payment increased by 11 percent compared with appropriate table period last year. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year , an increase of 271,000 kilowatt- hours more than 3600000 . Absolute increase of about 8 percent. By the way, during the first 9 months of under total consumption was 62.1 million kWh. As a result of the consumption of 1,7 million kWh, compared to the same period last year, the fee shall be increased by more than 8 percent. In particular, private consumption over the same period last year , an increase of 410,000 more than 38.4 million kWh, while the absolute increase of 7 percent.
Finally, it should be noted that given the current climate conditions , in order to ensure fire safety grass TP and CTP are cleaned, tested and equipped fire posts . At the same time , the less fat in the adipose gravels intensive equipment were clean and substituted.