REŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, adıçəkilən enerji obyektinin tərkibinə daxil olan bütün şəbəkələrdə istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi üçün təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilmiş və hazırda da davam etdirilir. Belə ki, cari ilin son üç ayı ərzində 110 kV-lik “Quba” yarımstansiyasında güc artımı ilə əlaqədar 2 saylı 25 MVA transformator 40 MVA-lıqla əvəzlənmişdir. Eyni zamanda bu transformatorun 110 kV-lik eleqaz açarı, xətt ayrıcısı, giriş yağ açarları, həmçinin 1 saylı 40 MVA trasformator və onun 35, 10 kV-lik avadanlıqları, hər iki bölmədə xüsusi sərfiyyat transformatorları, 110 kV-lik I-II “Quba” HEVX-nin xətt ayrıcıları da təmir edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə 35 kV-lik “Fındığan” yarımstansiyasında da güc artımı ilə əlaqədar 1,8 MVA transformator 2,5 MVA-lıqla əvəzlənmişdir. Eyni zamanda 330 kV-lik “Xaçmaz” yarımstansiyasında gücü 180 MVA olan iki transformatorda sınaq ölçü işləri aparılmış, transformatorun yük altında gərginlik çeviricisi yoxlanmış, 110 kV-lik gərginlik və cərəyan transformatorlarında ölçü və sınaq işləri aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik “Qusar” yarımstansiyasında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri reallaşdırılmış və burada yeni tikilən 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşda da tikinti işləri davam etdirilmişdir.
Qeyd edək ki, 110 kilovoltluq “Şabran”, “Siyəzən”, “Broyler”, 35 kV-lik “Quba”, “Kanal”, “Nabran”, “Qusar”, “Zeyxur SES”, “Zeyvə” yarımstansiyalarında da müvafiq təmir işləri həyata keçirilərək onların dayanıqlığı daha da möhkəmləndirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, hesabat dövründə yenidənqurma və təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan HEVX-lərindən də yan ötməmişdir. Belə ki, yeni 110 kV-lik  II “Ləzə” HEVX istismara verilmişdir. Eyni zamanda 330 kV-lik “Xaçmaz”, “Dərbənd”, 110 kV-lik “Xamaz”, “Xudat-Yalama” və digər bir neçə xəttdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə, sözügedən dövrdə 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli HEVX-nin 96 km-ə yaxın hissəsində təmir və bərpa işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, şəbəkənin balansında olan 110 və 35 kV-lik hissə üzrə də bir sıra layihələrin həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Belə ki, məlum olduğu kimi, isti yay günlərində bu bölgəyə güclü turist axını müşahidə olunur. Bu da bölgədə iri enerjitutumlu obyektlərin qurulması zərurətini ortaya qoyur. Onların normal elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi üçün Qəçreş və Təngə-altı kəndi ərazisində yeni 35 kV-lik yarımstansiyaların tikintisinın başa çatdırılması, 110 kV-lik “Nabran” yarımstansiyasının tikinti işlərinin başlanması nəzərdə tutulur.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik qaydalarına da ciddi əməl olunur. Xidməti ərazinin fərqli iqlimə və relyefə malik olması istismar heyəti üçün müəyyən çətinlilkər yaradır. Bunu nəzərə alaraq, istənilən əməliyyatın həyata keçirilməsindən  qabaq texniki heyət təlimatlandırılır və işçilər lazımi mühafizə dəstləri ilə təmin olunurlar.

KHACHMAZ REN: THE POWER OF S/S ARE INCREASING
“Khachmaz Regional Electric Network” (REN) plays the main role in electric energy supply of northern region of the republic.
According to the information given by REN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, urgent measures were implemented and presently continued for increasing of exploitation level at all networks of above mentioned objects. So that, transformer number 2 by 25 MVA was substituted with the one by 40 MVA in accordance to power increase at “Guba” s/s by 110 kV. At the same time, insulating circuit 110 kV transformer at the same time, the line disconnector, access to the oil circuit breakers, as well as number 1 and its 35 transformer 40 MVA, 10 kV equipment, such as the use of 110 kV transformers I-II "Guba" HEVX disconnector line was restored.
Incidentally, the above-mentioned period, 35 kV "Findighan" 1,8 MVA of transformer substations with a capacity for 2,5 MVA replaced. At the same time, 330 kV "Xachmaz" substation capacity of 180 MVA, two conducted a test measuring the voltage converter transformer tested under load, current transformers and 110 kV voltage measurements and tests were conducted. In addition to all these, 110 kV "Hussar" S of repair work was carried out setting, and a new 10 kV distribution structure, the construction work was going on behind closed doors.
Note that the 110 kV "Shabran", "Siyezen", "Broiler", 35 kV, "Guba", "Channel", "Nabran", "Canal", "Zeykhur HPP", "Zeyve" repair substations conducted to further strengthen its sustainability.
The source also said that during the reconstruction and repair work on the part belonging HEVX. Thus, the new 110 kV II "Laza" HEVX put into operation. At the same time, 330 kV "Xachmaz", "Derbend" 110 kV "Xachmaz", "Khudat-Yalama" and the other was held in a number of different types of lines. In general, a period of 35 kV and above about 96 km HEVX repair and restoration work carried out.
It should be noted that the net balance of the section 110 and 35 kV for the implementation of a number of planned projects. Thus, as is well known, this region of hot summer days, there is a strong influx turistov.Neobhodimost create large-scale power plants in the region, the report said. Gechresh to adequate food and Tangi-six new substations of 35 kV in the village of completion of the 110 kV "Nabran" substation construction work is planned.
Finally, it should be noted that, according to the company health and safety rules are respected in the grave. Different climate and landscape of the area of service for staff is cətinlilkər. Taking this into account, before undertaking any transaction trained technical staff and workers are provided with the necessary protection.