Respublika enerji sisteminin bütün sahələrində olduğu kimi, ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş “Astara” elektrik stansiyasında (ES) da aqreqatlara növbəti, istismar həddinə uyğun bütün texniki xidmətlər vaxtında göstərilmişdir. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Stansiya işə başladığı gündən qrafikə uyğun olaraq normal iş şəraitində fəaliyyət göstərir və bu günə kimi (01.06.2013-cü ilə kimi) 2 milyard 366 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, qışın sınaqlarından üzü ağ çıxan kollektiv cari ilin may ayında 21,3 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal etmişdir. Qeyd edək ki, müəssisə cari ilin 5 ayı ərzində də dispetçer qrafikinə uyğun olaraq Cənub bölgəsinin fasiləsiz elektrik enerji ilə təminatında mühüm rol oynamışdır. Belə ki, sözügedən dövr ərzində burada 116,8 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, son üç ay ərzində növbəti istismar həddinə uyğun olaraq 6 aqreqatda texniki qulluq işləri yerinə yetirilmiş və dörd aqreqatda tüstü borularında müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda yaz-yay daşqın sularından mühafizə məqsədilə stansiya ərazisində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir, o cümlədən kollektor-drenaj şəbəkəsinin inşası ilə bağlı layihə-smeta sənədləri hazırlanmışdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində stansiya kollektivi səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada yay mövsümünə hazırlıqla əlaqədar olaraq yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Bu məqsədlə ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Yeni alınmış köpük generatoru istifadəyə hazır vəziyyətə gətirilmişdir. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar aradan qaldırılır.
Xatırladaq ki, Dövlət Proqramına uyğun olaraq bölgənin elektrik enerjisi təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə istismara verilmiş bu elektrik stansiyası 10 aqreqatdan ibarət olub, ümumi gücü 87 MVt təşkil edir.

ASTARA PP: MEASURES ARE EXECUTED IN TIME
All technical measures are implemented in time for the units of “Astara power plant”   (EN) with supplying of the most modern technology as at all energy systems of the republic. At present, the units are operated in accordance to the dispatch graphic.
The power plant is normally operating since put into operation till today (01.06.2013), 2 milliard 366 million kWh electric   energy was produced. According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 21,3 million kWh electric energy was produced in May of the current year by the collective. Lets` noted that, the enterprise plays the main role in energy supply of  the consumers. So that, 116,8 million kWh electric energy was produced there during mentioned period.
It should be noted that to increase the efficiency of the equipment, transmission and distribution of energy in order to ensure sustainable and stable operation of power as a result of targeted measures to improve the level of production was achieved in other technical indicators.
The source also said that over the past three months, in accordance with the operational limit of 6 units and four units of the repair work, maintenance work was carried out in various types of chimneys. At the same time the spring-summer flood protection measures at the station, including the construction of collector-drainage network has been associated with the project estimates.
According to other information received from the source of supply, quality and uninterrupted power supply to consumers transfer station staff work hard and take an active part in the maintenance of units.
Finally, it should be noted that in preparation for the summer season due to the enhanced security measures against fire. To do this, the initial fire engines were examined, the discovery of defects were prevented. Generators  were ready to use. In general, the fire danger on a regular basis, and found objects to display the smallest defects are eliminated.
The state program was put into operation in order to improve the energy supply of the region consists of 10 units at the power plant with a total capacity of 87 MW.