Ölkəmizdə ardıcıl və sistemli şəkildə atılan bütün addımlar iqtisadiyyatın digər sahələri kimi elektrik enerji sisteminin də davamlı və tarazlı inkişafına müsbət təsir göstərmişdir.  Belə ki, elektrik enerji sisteminin davamlı və tarazlı inkişafına yönəldilmiş bir sıra mühüm dövlət proqramları respublikanın ikinci sənaye şəhəri olan Sumqayıtda da uğurla həyata keçirilir. O cümlədən, ümumi gücü 525 MVt olan “Sumqayıt” elektrik stansiyası iqtisadi cəhətdən inkişaf edən Sumqayıt şəhərinin və Abşeron yarımadasının enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsini təmin etmişdir. Bundan əlavə enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu var.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiya ötən dövrlərdə olduğu kimi, cari ilin 4 ayı ərzində də dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərmiş və burada 1 milyard 3,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin aprel ayında isə 210,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki-istehsalat göstəriciləri üzrə də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz məlumata istinadən qeyd edək ki, cari ilin son 3 ayı ərzində sahil nasosxanasında modifikasiya işləri aparılmışdır. Eyni zamanda “Yaşma” HX üçün yuvanın tikintisi başa çatdırılmış və hazırda ərazinin genişləndirilməsi işləri davam etdirilir. Bütün bunlarla yanaşı stansiyanın optimal iş rejimini saxlamaq üçün avadanlıqlara texniki xidmət göstərilmişdir.
Onu da qeyd etymək yerinə düşərdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Sexlər, inzibati bina və yardımçı binalar yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunmuş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.
Xatırladaq ki, bu stansiyada hər birinin gücü 164 meqavat olan iki ədəd qaz turbini və gücü 189 meqavat olan bir ədəd buxar turbini quraşdırılmışdır.

SUMGAIT PP: RESULT OF REAL WORK
Taken all systematical steps in the line of improving of economy makes opportunity for stabile and regular work regime of electric energy system. So that, some important public programs were also implemented in Sumgait. By the way, Sumgait power plant by 525 MW is supporting of energy safety of Sumgait city and Absheron peninsula. In additional it plays the main role in supplying of energy transmission and distribution systems.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the power plant is operated under the dispatch graphic during 4 months of the current year and about 1 milliard 3,1 million kWh electric energy was produced there.
Lets` noted that, about 210,6 million kWh electric energy was produced in April of the current year.
High results were achieved as a result of purposeful measures in the line of increasing of the equipments` work productivity, stability of energy transmission and distribution system.
Under the information given by the source about repair work, modification work was operated at the bank pump station during 3 months of the current year. At the same time, construction of “Yashma” TL was over and at present, enlarging of the territory is continued. The equipments were maintenance checked out for saving of optimal work regime.
It should be noted that, fire safety is also in the center of the attention as at other energy objects. Workshops, administrative and subsidiary buildings were supported with fire extinguisher equipments. The territory was cleaned of dry grass.
Lets` remind that, this power plant is consisting of two gas turbines each power by 164 MW and one steam turbine by 189 MW was constructed.