Bütün Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Yevlax” elektrik şəbəkəsində də (EŞ) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  cari ilin mart ayında keçirilmiş reydlər zamanı 36 istehlakçının (bunun 34-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 248,7 min  kilovatsaatdan artıq (bunun 139,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 14,9 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə 112 qayda pozuntusu (bunun 103-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək 719,9 min kilovatsaata yaxın (bunun 532,5 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 43,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdi. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin 79 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin mart ayında müəssisə üzrə 11,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 92 min kilovatsaata yaxın azdır. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 11 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 234 min kilovatsaata yaxın azalaraq 3,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə enerji haqqının ödənişində mütləq artım 4 faizdən artıq olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə 34,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 71 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 2,7 faiz olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 822 min kilovatsaata yaxın azalaraq 12,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 10.4 faiz olmuşdur.
“Ötən ildə xidməti ərazimizdə olan transformator məntəqələrində və elektrik verilişi xətlərində (EVX) təmir-bərpa işləri müvəffəqiyyətlə həyata keçirilmiş və hazırda da qrafikə uyğun davam etdirilir”, – deyən mənbə son üç ay ərzində görülmüş işlər barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 10 və 0,4 kV-lik xətlərin 1,3 km-dən artıq hissəsində əsaslı təmir işləri görülmüş, 9 dayaq yenisi ilə əvəz edilmiş və 9 travers quraşdırılmışdır. Eyni zamanda sayğacların baxış üçün maneəsiz yerə çıxarılması ilə bağlı ümumilikdə 745 metrə yaxın kabel xətti çəkilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 7 TM-də əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, bir transformator isə əsaslı təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.

YEVLAKH EN: VIOLATIONS OF RULE ARE PREVENTED
Lots of measures were implemented and continued in the line of preventing of violations of rule of electric energy at “Yevlakh electric network” (EN) as at all electric networks (EN).
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 36 consumers (34 of them belongs to private consumer group)  were discovered during carried out spot – checks in March of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 149 00 manat use value of more than 2487 00 kWh (about 1398 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, 112 infringements (103 of them belongs to private consumer group) were observed during the I quarter of the current year and about 432 00 manat use value of about 7199 00 kWh (5325 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored.  About 79 % of this sum was repaid during financial period and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum.
As the source informed, about 11,6 million kWh electric energy was used under the enterprise in March of the current year and it is about 92 thousand less from the consumption of the same period of last year. By the way, consumption under private consumer group was about 234 thousand decreased and was about 3,8 million kWh. As a result of it, absolute increase was more than 4 % in the payment of energy bill in comparison with relevant period of last year.
Lets` also noted that, about 34,4 million kWh electric energy was used during the I quarter of the current year. As a result of consumption was 71 thousand kWh increased, absolute increase at the payment was 2,7 % under private consumer group. By the way, consumption was about 822 thousand kWh decreased and was more than 12,5 million kWh under private consumer group. Payment was absolutely 10,4 %.
Repair – restoration were successfully implemented at transformer points and TL and presently are continued – noted source was also give information about carried out measures at last three months.
As the source noted, more then 1,3 km line was capital repaired at the lines by 10 and 0,4 kV during mentioned period and 9 stands were substituted with new ones and 9 traverses were constructed.  At the same time, about 745 meter cable was installed. Capital and maintenance repair work were implemented at 7 TP, one transformer was capital repaired and connected to the network.