Salyan rayon elektrik şəbəkəsi ümumilikdə 30 mindən çox istehlakçıya xidmət edir. İstehlakçılar əsasən sayğacla təmin edilib ki, bu da enerji istehlakının uçotunu dəqiq aparmağa imkan verir. Kollektivdəki möhkəm nizam-intizam uğurların əldə edilməsində mühüm amilidir. İstehlakçılara bildirişlər vaxtında paylanır, ödənişlər gecikdirən istehlakçılara qarşı mövcud qaydalara uyğun tədbirlər görülür.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidmət ərazisində 22,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 397,4 min kilovatsaat azdır. Ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 3 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,6 faiz azalaraq 8,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 5 faizdən çox olmuşdur.
Qeyd edək ki, cari ilin 2 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 45,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 4.5 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 13 faiz artaraq 18,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 9,3 faiz artmışdır.
“Şəbəkə əməkdaşlarının keçirdikləri reydlər zamanı elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması halları aşkarlanır, itirilmiş enerjinin istehlak dəyəri bərpa edilir, onun ödənilməsinə nail olunur”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iki ayı ərzində müəssisə üzrə 360-dan artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək 2 milyon 132,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 128 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 15 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
Yeri gəlmişkən, cari ilin fevral ayında istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etmələrinin yoxlanılması ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 170-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 1 milyon 50,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 63 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 18 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbədən təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz məlumatda o da bildirilir ki, son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin 5 km-dən artıq hissəsində təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda 40 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və ümumi gücü 4 MVA-dan artıq olan 8 transformator da əsaslı təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.

SPOT – CHECKS ARE CONTINUED
Salyan region electric network is serviced totally more than 30 thousand consumers. Consumers were mainly supplied with meters and it makes opportunity for exactly account of energy use. Discipline in collective is very important in the line of achieving of success. Notification were given to subscribers and consumers who has violations of rule were hardly punished.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 22,2 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory in February of the current year and it is 3974 00 kWh less in comparison with relevant period of last year. Total payment was more than 3 % increased in comparison with relevant period of last year. And Consumption was 2,6 % decreased and was about 8,9 million kWh under private consumer group. payment was absolutely more than 5 % increased.
Lets` noted that, consumption was more than 45,8 million kWh at the enterprise during 2 months of the current year. And it is 4,5 % more from the indicator of relevant period of last year. By the way, consumption was 13 % increased and was more than 18,8 million kWh in comparison with relevant period of last year. Payment was absolutely 9,3 % increased in comparison with relevant period of last year.
Violations of rule of electric energy were discovered during carried out spot – checks by the network collaborators noted source was also informed that, more than 360 violations of rule were discovered and about 128 thousand manat use value of more than 2 million 1327 00 kWh loosed electric energy was restored. More than 15 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures were operated in the line of paying of remainder sum.
By the way, damages were observed at meter complete of more than 170 consumers during carried out spot – checks and more than 63 thousand use value of about 1 million 504 00 kWh loosed electric energy was restored. about 18 % of this sum was repaid during financial period.
Under the information given by the source, repair work were operated at more than 5 km distance of the lines by 10, 6 and 0,4 kV belonging to balance during last three months. At the same time, different setting repair work were operated at 40 TP and 8 transformers more than 4 MVA were capital repaired and put into operation.