Aqrar bölgə olmasına baxmayaraq, Xaçmaz rayonunun ərazisində bir sıra iri enerjitutumlu sənaye obyektləri fəaliyyət göstərir. “Xaçmaz Elektrik Şəbəkəsi”nin kollektivi tələbatçıları keyfiyyətli və fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təmin etmək üçün zəruri tədbirlər həyata keçirir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən il ərzində elektrik verilişi xətlərində və transformator məntəqələrində bir sıra əsaslı və cari təmir işləri görülüb. Belə ki, 10 kV-lik elektrik verilişi xətlərində 4,4 kilometrdən artıq naqil daha keyfiyyətlisi ilə dəyişdirilib. Ümumi xətlərin 170 km-lik hissəsində təmir işləri görülüb. Həmin 10 kV-lik elektrik verilişi xətlərində 154 ədəd dayaq yeni dəmir və dəmir-beton dayaqlarla dəyişdirilib. Eyni zamanda rayon ərazisində yeni tikilmiş yaşayış evlərinə 1070-dən çox sayğac quraşdırılıb və 4,7 kilometrə yaxın kabel çəkilib. 10 kV-lik “Telestudiya”, “Park” və “Nizova”, “Gəncəli”, “II Şəhər” hava xətləri üzrə zərurət yaranan yerlərdə dayaqlararası naqillər kabel xətləri ilə əvəz edilib.
Qeyd edək ki, bu ilin yanvar ayı ərzində 10 kV-lik “Nizova”, “Çarxı” hava EVX-nin magistral hissəsində 22 ədəd dayaq təzələnib, 4 kilometr naqil yenisi ilə əvəz olunub.

Some energy capacious industrial objects are operated at Khachmaz region in spite of agrarian territory. Collective of “Khachmaz Electric Network” are carried out necessary measures in the line of supplying of consumers with quality and without interval electric energy.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair –restoration work was operated at TL and Transformer points during last year. So that, more than 4,4 km cable was substituted with much more quality one at TL by 10 kV. Repair work was operated at 170 km distance of total lines. 154 stands were changed with new iron and iron – concrete ones at TL by 10 kV. At the same time, more than 1070 meters were constructed and about 4,7 km cable was installed for new constructed buildings. Mid stand cables were substituted with cable lines at “Telestudiya”, Park TL by 10 kV and “Nizova”, “Genjeli”, the II “Sheher” TL.
Lets` noted that, 22 stands were renewed, 4 km conductor was substituted with new one at “Nizova”, “Charkhi” TL by 10 kV.