MƏQSƏDYÖNLÜ TƏDBİRLƏR HƏYATA KEÇİRİLİR
“Mingəçevir Regional Elektrik  Şəbəkəsi”nin tərkibində əaliyyət göstərən “Tərtər”  elektrik şəbəkəsində bu ilin ilk aylarında bir sıra  texniki yeniliklər həyata keçirilib.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, cəbhəyanı ərazi olan Tərtərdə elektrik enerji təsərrüfatının istismar səviyyəsinin yaxşılaşdırılması məqsədilə bütün yarımstansiya və transformator məntəqələrində zəruri təmir işləri aparılır. İstehlakçıların sayğac-uçot komplektləri müntəzəm  yoxlanılır, aşkar edilən qüsur və nöqsanlar operativ surətdə aradan qaldırılır.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, “Tərtər”, “İsmayılbəyli”, “Sarıcalı” və “Dəmirlər”  yarımstansiyalarındakı 35 kilovoltluq yağ açarları təmir edilib və yeni yağ açarları quraşdırılıb. Yarımstansiyalardakı müxtəlif  gücə malik transformatorların əksəriyyəti  daha güclü transformatorlarla əvəz edilib. Rayonu enerji ilə təchiz edən 110 kV-lik “Naftalan-Tərtər” və “Bərdə-Tərtər” hava xətləri təmirdən  çıxarılıb. Eyni zamanda şəbəkənin balansında olan 35 kV-lik “Sarıcalı”, “Dəmirlər” və “İsmayılbəyli” hava  xətlərində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilib.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, təmir kampaniyası çərçivəsində rayon üzrə 10, 6 və 0,4 kV-lik hava xətlərində 100-ə yaxın dayaq dəyişdirilib, 220-ə yaxın dayaq  düzləndirilib, 82,3 km-lik hissədə əsaslı təmir işi görülüb. Bütün bunlarla yanaşı il ərzində 150-ə yaxın  transformator təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, tərtərli  təmirçilər bu ilin yanvar-fevral aylarında da  şəbəkənin dayanıqlılığını artırmaq üçün  müvafiq  tədbirlər görüblər.