MƏQSƏDYÖNLÜ TƏDBİRLƏR HƏYATA KEÇİRİLİR
“Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin tərkibində əaliyyət göstərən “Tərtər” elektrik şəbəkəsində bu ilin ilk aylarında bir sıra texniki yeniliklər həyata keçirilib.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, cəbhəyanı ərazi olan Tərtərdə elektrik enerji təsərrüfatının istismar səviyyəsinin yaxşılaşdırılması məqsədilə bütün yarımstansiya və transformator məntəqələrində zəruri təmir işləri aparılır. İstehlakçıların sayğac-uçot komplektləri müntəzəm yoxlanılır, aşkar edilən qüsur və nöqsanlar operativ surətdə aradan qaldırılır.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, “Tərtər”, “İsmayılbəyli”, “Sarıcalı” və “Dəmirlər” yarımstansiyalarındakı 35 kilovoltluq yağ açarları təmir edilib və yeni yağ açarları quraşdırılıb. Yarımstansiyalardakı müxtəlif gücə malik transformatorların əksəriyyəti daha güclü transformatorlarla əvəz edilib. Rayonu enerji ilə təchiz edən 110 kV-lik “Naftalan-Tərtər” və “Bərdə-Tərtər” hava xətləri təmirdən çıxarılıb. Eyni zamanda şəbəkənin balansında olan 35 kV-lik “Sarıcalı”, “Dəmirlər” və “İsmayılbəyli” hava xətlərində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilib.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, təmir kampaniyası çərçivəsində rayon üzrə 10, 6 və 0,4 kV-lik hava xətlərində 100-ə yaxın dayaq dəyişdirilib, 220-ə yaxın dayaq düzləndirilib, 82,3 km-lik hissədə əsaslı təmir işi görülüb. Bütün bunlarla yanaşı il ərzində 150-ə yaxın transformator təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, tərtərli təmirçilər bu ilin yanvar-fevral aylarında da şəbəkənin dayanıqlılığını artırmaq üçün müvafiq tədbirlər görüblər.

PURPOSEFUL MEASURES ARE CARRIED OUT
Some measures were implemented at Tartar electric network belonging to the territory of “Mingachevir Regional Electric Network”.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press - release of “Azerenergy” JSC, necessary measures were implemented at all a/a and transformer points in order to improve exploitation level of energy economy of Tartar. Meter – account completes of the consumers were constantly checked, discovered infringements and indispositions were eliminated.
As the source informed, oil circuit breakers by 35 kV of Tartar, Ismayilbeyli, Sarijali and Demirler s/s were repaired. And new ones were constructed. Different powered transformers were substituted with new ones at s/s. Naftalan – Tartar and Barda – Tartar OHL by 110 kV were repaired. At the same time, different setting repair work were implemented at Sarijali, Demirler and Ismayilbeyli OHL by 35 kV belonging to balance.
It should be noted that, about 100 stands were changed at OHL by 10, 6 and 0,4 kV, about 220 stands were constructed and capital repair work was implemented at about 150 transformers during a year.
Lets` noted at the end that, relevant measures were implemented at this network for increasing of network stability in January – February by Tartar repairs.