İSTEHSAL DİSPETÇER YÜK QRAFİKİNƏ UYĞUNDUR
Ötən il “Azərbaycan istilik elektrik satsiyası”nda (İES) enerji bloklarının və avadanlıqların texniki-istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, avadanlıqların payız-qış mövsümünə hazırlanması məqsədilə tərtib edilib təsdiqlənmiş kompleks tədbirlər planı tam yerinə yetirilib.
Xatırladaq ki, müəssisədə 8 milyard 126,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilib ki, bu da dispetçer yük qrafikinə uyğundur. Avadanlıqların zədələnməsinə və sıradan çıxmasına səbəb ola biləcək qəza və imtina hallarına yol verilməyib.
Bu bəradə stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, SC-nin təsdiq etdiyi təmir qrafikinə və avadanlıqların yoxlama reqlamentinə uyğun olaraq, stansiyada təmir-profilaktika və yoxlama işləri də aparılıb.
330 kV-lik yarımstansiyada 10 hava xətti açarı eleqaz tipli yeni açarlarla dəyişdirilib. Kompressor qurğularında əsaslı təmir aparılıb. 500 kV-lik yarımstansiyada da müxtəlif təyinatlı işlər həyata keçirilib. Eyni zamanda müəssisədə işçilərin maddi rifahının yaxşılaşdrılıması istiqamətində də müəyyən işlər görülüb. Bütün bunlarla yanaşı energetiklərin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili məqsədilə həyata keçirilən mədəni-kütləvi tədbirlər də reallaşdırılıb.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ildə təmir qrafikinə uyğun olaraq, dörd blokda müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılacaq. Açıq paylayıcı quruluşda hava xəttinin açarları eleqaz açarları ilə dəyişdiriləcək.
Stansiya kollektivi 2013-cü ilin ilk aylarını da uğurlu nəticələrlə başa vurub və ümumilikdə ötən iki ay ərzində 1 milyard 581,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilib. O cümlədən, fevralda da dispetçer qrafikinə əməl olunub və 753 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilib.
Hazırda stansiyada, dispetçer yük qrafikinə uyğun olaraq, sutka ərzində orta hesabla 25-27 milyon kilovatsaat elektirk enerjisi istehsal olunur.