MÜHƏNDİS-TEXNİKİ TƏDBİRLƏR HƏYATA KEÇİRİLİR
Görülən bütün mühəndis-texniki tədbirlər həm enerji itkisinin qarşısının alınmasında, həm istehlakın dəqiqləşdirilməsində, həm də ümumi ödənişin artmasında öz müsbət nəticəsini göstərməkdədir.
“Naftalan” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində mövsümə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, son üç ay ərzində 10 kV-lik I “Xanqərvənd”, “Şəfibəyli” HX-lərdə, Qaşaltı kəndində isə 0,4 kV-lik xəttdə həyata keçirilmiş işlər zamanı 1,2 km-ə yaxın hissə təmir olunmuş, əyilmiş dayaqlar düzləndirilmiş, sallanmış naqillərin qabaritləri bərpa olunmuş və trassa yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı texnoloji itkiləri azaltmaq və transformatorlardan səmərəli istifadə etmək məqsədilə transformatorların gücləri ilə yüklərinin uyğunluğuna baxış keçirilmişdir. Eyni zamanda üç TM-də müxtəlif təyinatlı təmi işi də həyata keçirilmişdir.
“Nəzarət qrupları və şəbəkə əməkdaşları tərəfindən keçirilən reydlər zamanı sayğacdan kənar xətdən istifadə və digər qüsurlar aşkar olunur. Həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülüb və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin yanvar ayında keçirilmiş reydlər zamanı 3 istehlakçının (bunun ikisi məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək, 12,7 min kilovatsaata yaxın (bunun 10 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin  760 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin 30 faizinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə müəssisə üzrə 7 qayda pozuntusu (bunun dördü məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) aşkar edilərək 23 min kilovatsaata yaxın (bunun 10,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 1,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidmət ərazisində 1,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 21 faiz azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 332 min kilovatsaata yaxın olmuşdur.

ENGINEERING - TECHNICAL MEASURES ARE CARRIED OUT
Carried out all engineering – technical measures give its positive results in the line of preventing of energy loss, specifying of consumption and also increasing of total payment.
According to the information given by “Naftalan electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair work were carried out in order to preparation to season. By the way, about 1,2 km distance of the lines by 0,4 kV was repaired, bended stands were made, damaged cables were restored and trace was cleaned of green mass at the I “Khangervend”, “Shefibeyli” TL by 10 kV and at Gashalti village. Power of transformers and loads were controlled in order to decrease of technological loss and productive use of transformers. At the same time, different setting repair work was implemented at three TP.
Out of meters use and other indispositions were discovered during carried out spot – checks by control group and network collaborators. Hard measures were implemented against them and measures in the line of it is continued – noted source was also informed about that, violations of rule of electric energy of 3 consumers (two of them belongs private consumer group) were discovered and more than 760 thousand manat use value of about 127 00 kWh (more than 10 thousand of this sum belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored. 30 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, 7 infringements (four of them belongs to private consumer group) were discovered under the enterprise during last year and about 14 00 manat use value of about 23 thousand kWh (more than 106 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored. Payment of this sum was restored during financial period.
By the way, more than 1,3 million kWh electric energy was used at the enterprise territory in January of the current year. Consumption was 21 % less in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was about 332 thousand by private consumer group.