ÖDƏNİŞİN ARTIRILMASI İSTİQAMƏTİNDƏ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
“Şabran elektrik şəbəkəsi”ndən (EŞ) əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə isə, cari ilin yanvar ayında burada 6,2 milyon  kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 8 faizə yaxın azdır. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım isə 28 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ötən ilin eyni dövründə isə bu göstərici 2,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır.  Mənbə bu uğurları həyata keçirilmiş yenidənqurma və təmir-tikiti işləri ilə əlaqələndirdi.
Qeyd edək ki, son üç ay ərzində 10 kV-lik “Şəhər”, “Qorğan”, “Gəndab” və digər beş hava xəttində reallaşdırılmış təmir işləri zamanı, ümumilikdə 4,1 km-dən artıq sallaq naqil dartılmış, 3 km məsafədə budama işləri aparılmış, 5 dayaq basdırılmış və eyni sayda dayağın qabariti artırılmış, 10-dan artıq əyilmiş dayaq düzləndirilmiş,  bir km-ə yaxın naqil yeniləşdirilmiş, xeyli sayda izolyator dəyişdirilmişdir. Müəssisənin xidməti ərazisində olan 0,4 kV-lik xətlərdə isə 4,6 km-ə yaxın sallaq naqil dartılmış, 2 km-ə yaxın məsafədə budama işləri aparılmış, 24 dayaq təmir olunmuş,  20 dayağın qabariti artırılmış, 2,3 km naqil yeniləşdirilmiş və 200 metr SİP kabel xətti çəkilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, şəbəkə üzrə texnoloji itkilərin azaldılması və texniki tədbirlərin icrası istiqamətində TM-lərdə də bir sıra mühüm işlər görülmüşdür. O cümlədən, sözügedən dövrdə İsnovqışlaq kəndində enerji təchizatını daha da yaxşılaşdırmaq məqəsdilə 160 KVA transformator daha gclüsü ilə, 250 KVA ilə əvəzlənmişdir.  Ümumi gücü 3,2 MVA-ya yaxın olan 10 transformator isə təmir edilmişdir. Eyni zamanda 24 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işi də həyata keçirilmişdir.

MEASURES ARE CARRIED OUT IN THE LINE OF INCREASING OF PAYMENT
Much more increasing of service quality of the consumers, saving of technological losses in definite limit, preventing of commercial losses, achieving of 100 % result are main orders standing in front of us. Urgent measures are carried out in the line of it.
According to the information given by Shabran electric network” (EN), about 6,2 million kWh electric energy was used in January of the current year, it is about 8 % less than the consumption of the same period of last year. Absolute increase was about 28 % at the payment in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption at private consumer group was more than 3 million kWh. This indicator was more than 2,2 million kWh during the same period of last year. Payment was about 7 % in comparison with relevant period of last year. All of them are the result of implemented reconstruction and repair – restoration measures.
Lets` noted that, totally more than 4,1 km cable was stretched, cutting was carried out at  3 km distance, 5 stands were grounded and more than 10 bended stands were made during realized repair work at Sheher, Gorghan, Gandab OHL by 110 kV and at other 5 OHL. About 4,6 km cables were stretched, about 20 km distance were cut, 24 stands were repaired 2,3 km was renewed and 200 meter SIL type cable was installed at the lines  by 0,4 kV.
Lets` also noted that, some important measures were implemented at TP in the line of decreasing of technological losses and execution  of technical measures. By the way, transformer by 160 KVA was substituted with the one by 250 KVA in order to improve energy supply of  Ishnovgishlag village during mentioned period. Ten transformers total power by 3,2 MVA were repaired. At the same time, different setting repair work were operated at 24 TP.