KOLLEKTİV MƏSULİYYƏTLƏ ÇALIŞIR
Respublikamızın şimal bölgəsinin elektrik enerjisi ilə təchizatının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə qurulmuş yeni generasiya güclərindən olan  “Xaçmaz Elektrik Stansiyası”nda fəaliyyət göstərdiyi 6 il müddətində, dispetçer qrafikinə uyğun olaraq,  2 milyard kilovat-saatdan çox elektrik enerjisi istehsal­ edilib. Bu müddətdə kollektiv üzərinə düşən vəzifələrin öhdəsindən layiqincə gəlib, böyük məsuliyyətlə çalışıb.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin əvvəlindən nəzərdə tutulan texniki-istismar işlərinin normal şəkildə görülməsi nəticəsində bütün texniki iqtisadi göstəricilər qənaətbəxşdir.
Qeyd edək ki, müəssisədə cari ilin fevral ayında 25,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, 2013-cü ilin iki ayı ərzində  isə elektrik enerjisinin istehsalı 55,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, artıq 2013-2014-cü ilin payız-qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar tərtib olunmuş tədbirlər planının da icrasına başlanılıb. Mü­hərriklərdə, generatorlarda, hava kompressorlarında texniki xidmət işləri təlimata uyğun aparılır, aqreqatların texniki-iqtisadi gös­təricilərinin aşağı düşməsinə qar­şı tədbirlər görülür, mühərriklərdə zəruri təftiş işləri həyata keçirilir, aşkar olunan qüsurlar aradan qaldırılır. Nəzərdə tutlan tədbirlər çərçivəsində 110 kilovoltluq 25 MVA-lıq transformatorların təftişi, 0,4 və 11 kV-lik şinlərin yuvalarının açılıb təmizlənməsi, avadanlıq­ların, qurğu və konstruksiyaların torpaqlama konturlarının texniki vəziyyətinin yoxlanılması da planlaşdırılır. Həmçinin əks-qəza məşqlərinin keçirilməsi, yanğınsöndürmə, su sistemində nasosların təftiş edilməsi də nəzərdə tutulur.

COLLECTIVE ARE ASSIDUOUSLY TRYING
More than 2 milliard kWh electric energy was produced under the dispatch graphic at “Khachmaz Power Plant” which is operating 6 years and supplying northern regions of the republic   with electric energy.  Collective are assiduously trying during this period.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, all technical – economical indicators are satisfactory as a result of normal work regime of technical – economical work at the beginning of the current year.
Lets` noted that, about 25,6 million kWh electric energy was produced at the enterprise in February of the current  year.
By the way, electric energy production was about 55,1 million kWh during two months of 2013.
As the source informed, execution of measures plan of preparation to autumn – winter season in  2013 – 2014 was begun. Technical maintenance work was operated at engines, generators, air compressors, necessary inspection was operated at engines, measures are operated in the lines preventing of decreasing of technical – economical indicators. Inspection work of the transformer by  25 MVA, 110 kV, cleaning of  bays of tire - covers by 0,4 and 11 kV, controlling of equipment are belonging to these type of measures.