“ŞƏKİ REŞ”: HAZIRLIQ İŞLƏRİ YÜKSƏK SƏVİYYƏDƏ YERİNƏ YETİRİLİB
Ölkə enerji sistemində əvvəlcədən həyata keçirilmiş hazırlıq işləri “Şəki Regional Elektrik şəbəkəsi”ndə (REŞ) də özünü müsbət yönümdə büruzə verir. Belə ki, bu günədək müəssisənin balans mənsubiyyətinə daxil olan yarımstansiya və enerji daşıyıcılarında xoşagəlməz qəza halları baş verməmişdir. Bu barədə “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata əsasən bildirir ki, iqlim şəraitində REŞ-in normal şəkildə fəaliyyət göstərməsi həyata keçirilmiş qabaqlayıcı hazırlıq işlərinin nəticəsidir.
Mənbədən daxil olan məlumata görə, bu məqsədlə son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik I, II “Şəki” və “Zaqatala”, “İsmayıllı” və digər 35 kV-lik hava xəttində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 35 kV-lik “Muxax” HX-də dayaqlararası yeni metal dayaqlar quraşdırılmışdır.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan 110 kV-lik “Zaqatala” yarımstansiyasında bir ədəd 35 kV-lik yağ açarı əsaslı, 10 və 20 MVA-liq transformatorlar isə cari təmir olunmuşdur. Analoji təmir işləri “İsmayıllı” yarımstansiyasında da həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə, hesabat dövründə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 və 35 kV-lik yarımstansiyaların 20-dən çoxunda müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüş, o cümlədən təmir olunmuş transformatorların ümumi gücü 160 MVA-ya yaxın olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, müəssisənin tabeliyində olan EŞ-lərdə də təmir işləri aparılmışdır. Ümumiyyətlə isə, fövqəladə hallar nəzərə alınmazsa, müəssisə avadanlıqları texniki göstəriciləri baxımından iqlim şəraitinə tam hazırdır. Təmir işləri barəsində ətraflı məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki, analoji işlərin növbəti aylarda da davam etdirilməsi üçün lazımi material ehtiyatı yaradılmışdır. Onu da qeyd edək ki, yaz aylarında sel daşqınları ilə əlaqədar bütün çay yataqlarının yaxınlığından keçən xətlərin dayaqları yoxlanılıb və təhlükə yarada biləcək dayaqların dibi bərkidilib.
Sonda onu da qeyd edək ki, yanğın təhlükəsizliyi ilə əlaqədar olaraq ərazidən quru otlar təmizlənmiş, yarımstansiyaların bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış və normal səviyyəyə gətirilmişdir.
Xatırladaq ki, “Şəki Regional Elektrik şəbəkəsi” Şəki, Zaqatala, Balakən, Qax, Oğuz, İsmayıllı və Qəbələ EŞ-ləri əlaqələndirir.

SHAKI REN: PREPARATION WORK IS IMPLEMENTED IN HIGH LEVEL
Carried out measures at energy  system of the state give positive results also at Shaki Regional Electric Network” (REN). So that, there were not observed any accidents  at s/s belonging to the enterprise. It was noted in the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC. Normal work regime of REN is the result of carried out urgent measures.
As the source informed, different setting repair work was implemented at the I “Shaki” and “Zagatala”, “Ismayilli” OHL by 110 kV and at other TL by 35 kV. At the same time, new between stand iron stands  were constructed at “Mukhakh” TL by 35 kV.
Lets` noted at the end that, one oil circuit breaker by 35 kV, transformers by 10 and 20 MVA were maintenance repaired at Zagatala s/s by 110 kV during mentioned period. Analogical repair work was implemented at Ismayilli s/s. In general, different setting repair work was carried out at  more than 20 s/s by 110 and 35 kV belonging to the enterprise balance during financial period. By the way, total power of transformers is about 160 MVA.
By the way, repair work was also carried out at EN belonging to the enterprise. The source informed about repair work was also give information about continuing of   analogical measures. Necessary material reserve was organized. Lets` also noted that, all stands crossing TL and  dangerous stands were controlled.
Lets` noted at the end that, territory was cleaned of dry grass, oil level was controlled at oil capacious electric equipments in the line of        fire safety.
Lets` remind that, “Shaki Regional Electric Network” is connected Shaki, Zagatala, Balaken, Gakh, Oguz, Ismayilli and Gebele EN.