İstehkakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transfomator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
“Şamaxı Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində 35 kV-lik “Hacıqədirli” yarımstansiyasında 1,6 MVA-lıq transformator dəyişdirilmişdir. “Çuxuryurd” yarımstansiyasında isə bir dəst vakuum açarı quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 10 kV-lik “Qonaqkənd” HX-dən qidalanan 160 KVA transformator daha güclüsü ilə  - 250 KVA ilə, Göylər kəndində isə 100 KVA transformator 160 KVA-ya dəyişdirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı ümumi gücü 2 MVA-ya yaxın olan 6 transfornator da əsaslı təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmiş və doqquz TM-də aparılmış müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xeyli sayda ayrıcı, açar dəsti və qoruyucu dəyişdirilmişdir.
Qeyd edək ki, müxtəlif gərginlikli (10, 6 və 0,4 kV-lik) 3,4 kilometrə yaxın EVX təmir olunmuş və 6 dayaq dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda sayğaclaşma işi ilə əlaqədar olaraq 390 metrə yaxın SİP kabel çəkilmiş və 150-ə yaxın sayğac quraşdırılmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində 6,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmiş və ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 5 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 7,5 faiz azalaraq 3,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 12 faizdən çox artmışdır.
Onu da qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin yanvar ayında keçirilmiş reydlər zamanı 36 istehlakçının (bunun 28-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 91,9 min kilovatsaata yaxın (bunun 62,5 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 5,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, ötən il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı isə 290-dan artıq istehlakçının (bunun 260-dan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 624 min  kilovatsaata yaxın (bunun 192,2 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 37,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 50 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Capital and maintenance repair work were operated at transformer points and TL in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy, prevent of any problem. And all these carried out measures make opportunity for preventing of interferes to meter scheme.
According to the information given by “Shamakhi Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, transformer by 1,6 MVA was changed at “Hajigedirli” s/s by 35 kV during last three months. A pair of vacuum breakers were constructed at “Chukhuryurd” s/s. At the same time, transformer by 160 KVA feeding from “Gonagkend” TL by 10 kV was substituted with the one by 250 KVA, transformer by 100 KVA was substituted with the one by 160 KVA at Goyler village. Beside all of them, 6 transformers by 2 MVA was capital repaired and put into operation and different setting repair work were carried out at 9 TP.
Lets` noted that, different powered TL in 3,4 km by 10, 6 and 0,4 kV were repaired and 6 stands were changed. At the same time, about 390 meter SIL type cable was installed and about 150 meters were constructed in accordance to metering process.
As the source informed, more than 6,2 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory in January of the current year and payment was absolutely about 5 % increased in comparison with relevant period of relevant period of last year. By the way, consumption was 7,5 % decreased and was more than 3,6 million kWh under private consumer group. payment was more than 12 % increased in comparison with the same period of last year.
Lets` also noted that, violations of rule of electric energy of 36 consumers (28 of them belongs to private consumers group) were discovered during carried out spot – checks in January of the current year and more than 55 00 manat use value of about 919 00 kWh (more than 625 00 kWh belongs to private consumers group) loosed electric energy was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
By the way, more than 290 infringements were discovered (more than 260of them belongs to private consumers group) during carried out spot – checks within last year. Discovered violations of rule were acted and more than 374 00 manat use value of about 624 thousand (more than 1922 00 kWh belongs to private consumers group) loosed electric energy was restored. More than 50 % of this sum was repaid and relevant measures are implemented in the line of paying of remainder sum.