Capital and maintenance repair work were operated at transformer points and TL in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy, prevent of any problem. And all these carried out measures make opportunity for preventing of interferes to meter scheme.
According to the information given by “Shamakhi Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, transformer by 1,6 MVA was changed at “Hajigedirli” s/s by 35 kV during last three months. A pair of vacuum breakers were constructed at “Chukhuryurd” s/s. At the same time, transformer by 160 KVA feeding from “Gonagkend” TL by 10 kV was substituted with the one by 250 KVA, transformer by 100 KVA was substituted with the one by 160 KVA at Goyler village. Beside all of them, 6 transformers by 2 MVA was capital repaired and put into operation and different setting repair work were carried out at 9 TP.
Lets` noted that, different powered TL in 3,4 km by 10, 6 and 0,4 kV were repaired and 6 stands were changed. At the same time, about 390 meter SIL type cable was installed and about 150 meters were constructed in accordance to metering process.
As the source informed, more than 6,2 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory in January of the current year and payment was absolutely about 5 % increased in comparison with relevant period of relevant period of last year. By the way, consumption was 7,5 % decreased and was more than 3,6 million kWh under private consumer group. payment was more than 12 % increased in comparison with the same period of last year.
Lets` also noted that, violations of rule of electric energy of 36 consumers (28 of them belongs to private consumers group) were discovered during carried out spot – checks in January of the current year and more than 55 00 manat use value of about 919 00 kWh (more than 625 00 kWh belongs to private consumers group) loosed electric energy was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
By the way, more than 290 infringements were discovered (more than 260of them belongs to private consumers group) during carried out spot – checks within last year. Discovered violations of rule were acted and more than 374 00 manat use value of about 624 thousand (more than 1922 00 kWh belongs to private consumers group) loosed electric energy was restored. More than 50 % of this sum was repaid and relevant measures are implemented in the line of paying of remainder sum.