“Kürdəmir Elektrik Şəbəkəsinin kollektivi yola saldığımız ildə rayon istehlakçılarına daha da dayanıqlı keyfiyyətli elektrik enerjisinin verilməsi məqsədilə nəzərdə tutulmuş  tədbirlər planını, əsasən həyata keçirmişdir. Hazırda təmir bərpa işləri davam etdirilir.
Şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  son üç ay ərzində şəbəkənin istismar sahələrindəki müxtəlif gücdə 40-dan artıq transformator əsaslı və cari təmir  edilərək təkrar sxemə qoşulmuşdur.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 10 kV-lik hava xəttinin 5,8 kilometrə yaxın, 0,4 kV-lik hava xətlərinin isə 3,9 km-ə yaxın hissəsində əsaslı və cari təmir işləri aparılıb.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 43 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək, 151,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 9,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, ötən il ərzində burada 475 qayda pozuntusu aşkar edilmişdir. Nəticədə 4 milyon 39,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 242,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmiş, onun 21 faizdən artıq hissəsinin ödənişi hesabat dövründə təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən daxil olan digər bir məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisə üzrə ümumilikdə 13,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 7,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır.
Şəbəkədən verilən məlumata istinadən, yerinə yetirilən və hazırda davam etdirilən təmir-bərpa işləri enerji sistemin təhlükəsiziliynin yüksək səviyyədə təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addımdır və bu işlər davamlı olaraq yerinə yetiriləcəkdir.

Intended measures plan was mainly carried out in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy at Kurdamir Electric Network”. At present, repair restoration measures are continued.
According to the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 40 transformers were capital and maintenance repaired at the network territory during last three months.
Lets` noted that, capital and maintenance repair work  were implemented at about 5,8 km of the line by 10 kV and 3,9 km of the line by 0,4 kV.
Lets` noted that, violations of rule of electric energy of 43 consumers were discovered at the enterprise service territory in January of the current year and about 91 00 manat use value of about 1511 00 kWh loosed electric energy was implemented. Payment of this sum was operated during financial period.
Lets` noted stressing to the source that, 475 violations of rule were discovered during last year. As a result of it, about 2424 00 manat use value of more than 4 million 397 00 kWh loosed electric energy was restored. More than 21 % of this sum was repaid and relevant measures are carried out in the line of paying of remainder sum.
Under other information given by the source,  about 13,7 million kWh electric energy was used under the enterprise in January of the current year. By the  way, about 7,2 million kWh electric energy was used under private consumer group. Payment was about 4 % in comparison with relevant period of last year.