Digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Xizi” elektrik şəbəkəsində (EŞ) də itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müntəzəm olaraq müvafiq tədbirlər, o cümlədən yenidənqurma və təmir işləri davam etdirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində mövsümə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, son üç ay ərzində Giləzi qəsəbəsində hər birinin gücü 160 KVA olan transformatorlar daha güclüsü ilə 250 KVA ilə, bir ədəd 250 KVA gücündə transformator isə 630 KVA ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda iki transformator isə yenisi ilə əvəzlənmiş və ümumi gücü 2,1 MVA-dan artıq olan 7 transformator da təmir edilərək istifadəyə verilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 15 KTM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən xeyli sayda ayrıcı və qoruyucu da dəyişdirilmişdir.
Qeyd edək ki, 10, 6 və 0,4 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, istismara yararsız naqillər yeniləri ilə əvəz edilmişdir. Nəticədə 4,1 kilometrə yaxın naqil və 6 ədəd dayaq dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda, 0,4 kV-lik EVX-lərdə 2,4 kilometrdən artıq SİP markalı kabel xətti çəkilmiş və 75 sayğac quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisə üzrə cari ilin yanvar ayında 7,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 5 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 630 min kilovatsaata yaxın, ödənişdə isə mütləq artım ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 22 faiz olmuşdur.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 40 istehlakçının (bundan 38-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə etməsi faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 225,2 min kilovatsaatdan artıq (bunun 201,6 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 13,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində bu müəssisə üzrə 160-a yaxın istehlakçının (bunun 144-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 21,1 min kilovatsaata yaxın (bunun 377,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 61,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 53 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Decreasing of losses  is one of the main orders at Khizi electric network” (EN) as at other Electric Networks (EN). Relevant measures are carried out in the line of it, by the way, repair and reconstruction measures are continued.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair work was performed in order to preparation to the season at the enterprise service territory. By the way, transformers each power by 160 KVA were substituted  with the ones by 250 KVA, transformer by 250 KVA was substituted with the one by 630 KVA at Gilazi settlement. At the same time, two transformers were substituted with new ones and 7 transformers total power by 2,1 MVA were repaired and put into operation. Beside all of them, different setting repair work were operated at 15 CTP and loads of disconnectors and protectors were changed.
Lets` noted that, TL by 10, 6 and 0,4 kV were capital and maintenance repaired,  good-for-nothing  cables were changed. As a result of it, about 4,1 km cable and 6 stands were changed. At the same time, SIL type cable was installed at more than 2,4 km distance of the lines by 0,4 kV. 75 meters were constructed.
It should be noted that, about 7,8 million kWh electric energy was used under the enterprise in January of the current year. Payment of used electric energy value is about 5 % more than the payment of last year. By the way, consumption was about 630 thousand kWh, absolute increase was 22 % in comparison with last year under private consumer group.
Under other information given by the source, violations of rule of electric power of 40 consumers (38 of them belongs to private consumer group) were discovered in January of the current year and  more than 135 00 manat use value of more than 2252 00 kWh (about 2016 00 kWh  belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored.
Lets` also noted that, about 160 infringements were observed (144 of them belongs to private consumer group) under the enterprise territory. Discovered infringements were relevantly acted and about 613 00 manat use value of 1 million 211 00 kWh (about 3778 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric energy was restored. About 53 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum.