“SAATLI EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
“Saatlı Elektrik Şəbəkəsi”ndə istehkakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması məqsədilə transfomator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində 10 kV-lik “Kompleks”, II “Şəhər”, “Nəsimikənd”, “Mircəlalkənd” və digər bir neçə HX-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən ümumilikdə 4,3 km-ə yaxın xətdə təmir edilmişdir. Eyni zamanda analoji təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik xətlərdə də həyata keçirilmiş və həmin bu xətlərin 6,7 km-dən artıq hissəsi təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan müxtəlif gücdə 35 transformator da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Müəssisədən verilən digər bir məlumata görə, cari ilin yanvar ayında ümumilikdə 11,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 6 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 9,7 milyon kilovatsaata yaxın, ödənişdə mütləq artım isə 5,2 faiz olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 79,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ümumi ödəniş isə 2011-ci illə müqayisədə mütləq 13 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 55 milyon kilovatsaata və 11 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 58 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 239,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 14,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 24 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Yeri gəlmişkən, ötən il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 530-dan artıq istehlakçının qayda pozması faktı aşkar edilərək 2 milyon 781,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 166,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 45 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

SAATLI EN REPAIR: WORK IS IMPLEMENTED
Capital and maintenance repair work were carried out at transformer points, TL in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy at “Saatli Electric Network”.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were implemented at Komplex, the II Sheher, Nesimikend, Mirjelalkend TL by 10 kV and at other TL, by the way, totally 4,3 km line was repaired. At the same time, analogical measures were carried out at the lines by 0,4 kV and more than 6,7 km distance was repaired.
Lets` noted that different powered 35 transformers belonging to the enterprise balance were repaired and put into operation.
Under other information given by the enterprise, about 11,7 million kWh electric energy was used in January of the current year. Absolute increase was more than 6 % in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was about 9,7 million kWh, payment was 5,2 %.
Lets noted that, consumption was more than 79,2 million kWh under the enterprise during last year. Total payment was absolutely 13 % increased in comparison with 2011. These indicators were about 55 million kWh and 11 % under private consumer group.
It should be noted that, violations of rule of electric energy of 58 consumers were discovered at the enterprise in January of the current year. And about 144 manat use value of more than 2398 00 kWh loosed electric energy was restored. About 24 % of this sum was repaid during financial period.
By the way, 530 infringements were observed during carried out spot – checks within last year and more than 1668 00 manat use value of about 2 million 7813 00 kWh loosed electric energy was restored. About 45 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of laying of remainder sum.