MƏQSƏDYÖNLÜ TƏDBİRLƏR HƏYATA KEÇİRİLiR
Ötən il ərzində “Göygöl Elektrik Şəbəkəsi” xidməti ərazisində texniki-istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, istehlakçılara daha da keyfiyyətli elektrik enerjisi verilməsi istiqamətində bir sıra məqsədyönlü işlər həyata keçirib.
Şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2012-ci ilin IV rübü ərzində ümumi gücü 20,1 MVA-ya yaxın olan 63 transformator təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur. Eyni zamanda 19 transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə şəbəkənin texniki heyəti 6-10 kV-lik xətlərin 3,2 km-ə yaxın, 0,4 kV-lik xətlərin isə 2,3 km-dən artıq hissəsində təmir işləri aparmışlar. Bütün bunlarla yanaşı 20-dən artıq dayaq da dəyişdirilmişdir. Həmçinin hava xətlərinin müəyyən hissəsi yaşıl kütlədən təmizlənmişdir.
“Elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçıların qeydə alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin yanvar ayında keçirilmiş reydlər zamanı 48 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 285,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 17,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 28 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində isə burada 350 qayda pozuntusu aşkar edilərək 2 milyon 443,6 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 146,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdi. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir. Yeri gəlmişkən, cari ilin yanvar ayında aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə, 4 istehlakçının sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində 7,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi ödənişdə mütləq artım 9 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 7 faizə yaxın çoxdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 82,7 milyon kilovatsaata yaxın, 2011-ci illə müqayisədə ödənişdə mütləq artım isə 5 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 25,4 milyon kilovatsaata yaxın və 3,4 faiz olmuşdur.

PURPOSEFUL MEASURES ARE CARRIED OUT
Some purposeful measures were carried out in the line of increasing of technical – economical level, supplying of the consumer with quality electric energy.
According to the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JC, about 63 transformers by 20,1 MVA were repaired and put into operation during the IV quarter of 2012. At the same time, different setting repair work were carried out at 19 transformer points.
Lets` noted that, about 3,2 km distance of the lines by 6 – 10 kV, more than 2,3 km of the lines by 0,4 kV were repaired during mentioned period. More than 20 stands were changed beside all of them.
Loads of measures were operated in the line of registration of illegal use of electric energy – noted source was also informed about that, facts of violations of rule of electric power of 48 consumers were discovered during carried out spot – checks. Discovered infringements were relevantly acted and more than 171 00 manat use value of more than 2857 00 kWh loosed electric energy were restored. About 28 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` also noted that, 350 infringements were discovered and more than 1466 00 manat use value of 2 million 4436 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum. By the way, documents of 4 consumers were sent to law machinery for carrying out relevant measures.
More than 7,8 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory in January of the current year. Absolute increase was more than 9 % in comparison with relevant period of last year. Payment was about 7 % more than the indicator of last year.