GÖRÜLƏN İŞLƏRİN MÜSBƏT NƏTİCƏSİ
“Tovuz Elektrik Şəbəkəsi”nin xidmət göstərdiyi ərazilərdə elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. Enerji təsərrüfatında aparılan bu tədbirlər öz bəhrəsini verməkdədir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, görülən tədbirlər nəticəsində istehlakçılara verilən elektrik enerjisinin haqqının ödənilməsi sahəsində vəziyyət normallaşıb, mühüm irəliləyişlər əldə edilib. Elektrik enerjisindən istifadə zamanı baş verən neqativ halların aşkarlanması üçün mütəmadi olaraq reydlər keçirilir və qaydaları pozan istehlakçılara qarşı ciddi tədbirlər görülür.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidmət ərazisində 10,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 12,6 faiz azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 5,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 14,6 faiz azdır.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 132,2 milyon kilovatsaatdan artıq, ödənişdə mütləq artım isə (2011-ci illə müqayisədə) 17 faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 50,2 milyon kilovatsaatdan artıq və 12 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, ötən il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 554 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 2 milyon 544,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 152,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 50 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin yanvar ayında sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı isə 68 qayda pozuntusu faktı qeydə alınaraq 328,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 19,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 69 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, şəbəkənin relyefi mürəkkəb olduğundan burada baş verən təbii fəlakətlər enerji təsərrüfatına da təsirsiz ötüşmür. Lakin qəzanın nəticələri tez bir zamanda aradan qaldırılır. Bölgənin rayonlarını qidalandıran xətlərdə itkilərin həcmi əhəmiyyətli dərəcədə azalıb, elektrik enerjisinin keyfiyyət göstəriciləri xeyli yaxşılaşıb. Bütün bunlara isə enerji təsərrüfatında aparılan təmir-bərpa işləri nəticəsində nail olunub. O cümlədən, son üç ay ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin ümumilikdə 3,6 km-ə yaxını təmir olunmuş, 20-yə yaxın dayaq dəyişdirilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 19-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və ümumi gücü 25,2 MVA-dan artıq olan 70 transformatorda da əsaslı təmir işləri aparılmışdır.

POSITIVE RESULT OF CARRIED OUT WORK
Systematical and purposeful measures are implemented in the line of improving of electric energy supply at Tovuz  Electric Network”.  Positive results were achieved at energy economy.
According to the information given by the enterprise to the Press  - release of  “Azerenergy” JSC, important steps were achieved, situation was normalized in the sphere of payment of electric energy. Spot – checks are constantly carried out for discovering of negative results during use of electric energy.
As the source informed, more than 10,7 million kWh electric energy was used at the enterprise service territory and it is 12,6 % less than the consumption of last year. By the way, consumption was about 5,1 million kWh under private consumer group. And it is 14,6 % less than the consumption of the same period of last year.
Lets` also noted that, more than 132,2 million kWh electric energy was used under the enterprise of last year and consumption was more than 17 % in comparison with 2011 year. By the way, these indicators were more than 50,2 million kWh and about 12 % under private consumer group.
Under other information given by the source, violations of rule of electric power of 554 consumers were discovered at the enterprise service territory of last year. Discovered infringements were relevantly acted and  about 1527 00 manat use value of more than 2 million 5448 00 kWh loosed electric power was restored. About 50 % of this sum was repaid as result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum.
As the source informed, 68 infringements were discovered in January of the current year and more than 197 00 manat use value of 3287 00 kWh loosed electric energy was restored. More than 69 % of this sum was repaid during financial period.
By the way, happened accidents were immediately prevented. And capacity of losses were decreased, quality indicators were mainly improved. All these results were achieved as a result of carried out repair – restoration measures. And about 3,6 km distance of the lines by 10, 6 and 0,4 kV were repaired, about 20 stands were changed.
Lets` noted at the end that, different setting repair work were implemented at 19 TP belonging to the enterprise and 70 transformers total power by 25,2 MVA were repaired during mentioned period.