ŞƏMKİR EŞ: TƏXİRƏSALINMAZ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
“Şəmkir” elektrik şəbəkəsindən (EŞ)  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin yanvar ayında  müəssisə üzrə 20,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmiş, ödənişdə isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq dinamik artım əldə edilmişdir. O cümlədən,  daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 9,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 2,2 faiz azdır. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 2,3 faiz artmışdır.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 296,1 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə 2011-ci illə müqayisədə 2 faizə yaxın mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər 83,3 milyon kilovatsaatdan artıq və 4,4 faiz olmuşdur.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 80 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 934,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 56 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 43 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində isə burada 632 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 8 milyon 851,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 531,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 94 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin yanvar ayında aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə, 12 istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər müvafiq tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Sonda mənbə onu da bildirdi ki, son üç ay ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 550 metrə yaxın yeni kabel xətti çəkilmiş, balans mənsubiyyətinə aid olan 6-10 kV-lik xətlərin 6,3 km-ə yaxın, 0,4 kV-lik xətlərin isə 4,9 km-dən artıq hissəsi təmir olunmuşdur. Eyni zamanda 57 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və ümumi gücü 69,3 MVA-dan artıq olan 73 transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.

Increasing of service quality of the consumers, saving of technological losses in definite limit, preventing of commercial losses, supplying of 100 % result at the payment are main order standing in front of us. Urgent measures are carried out in the line of it.
According to the information given by “Shamkir Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 20,4 million kWh electric energy was used at the enterprise in January of the current year, payment was absolutely dynamical increased in comparison with relevant period of last year. By the way, consumption was more than 2,2 % less than the same period of last year. Payment was absolutely 2,3 % increased in comparison with the same period of last year.
Lets` noted that, total consumption was about 296,1 million kWh, payment was about 2 % in comparison with relevant period of 2011. By the these indicators were more than 83,3 million kWh and 4,4 % at private consumer group.
Under other information given by the source, violations of rule of electric power of 80 consumers were discovered at the enterprise service territory in January of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 56 thousand use value of about 9347 00 kWh loosed electric energy was restored. More than 43 % of this sum was paid during financial period.
Lets` noted under the information given by the source, 632 infringements were discovered there during last year. As a result of it, more than 5311 00 manat use value of more than 8 million 8519 00 kWh loosed electric power was restored. More than 94 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum.
By the way, violations of rule were discovered and documents about 12 consumers were sent to law machinery for implementing of relevant measures.
Lets` noted at the end that, 550 new cable line was installed at the enterprise service territory, 6,3 km of the lines by 6-10 kV, 4,9 km of the line by 0,4 kV were repaired during last three months. At the same time, 57 TP were differently repaired and 73 transformers total power by 69,3 MVA were repaired and put into operation.