KEÇƏN İLİN NƏTİCƏLƏRİ UĞURLU OLUB
“Şəki Elektrik Şəbəkəsi”ndə elektrik təsərrüfatının fəaliyyətini daha da yaxşılaşdırmaq, qış mövsümündə əhalinin elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təchizatını təmin etmək məqsədilə mühüm işlər həyata keçirilib. Bu baxımdan, enerji təsərrüfatında aparılan məqsədyönlü işlər artıq öz bəhrəsini verməkdədir.
“Şəki” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2012-ci ildə rayonun qəsəbə və kəndlərində müxtəlif gücdə yeni transformatorlar quraşdırılıb. Bütövlükdə ötən il ərzində 110 kV-lik xətlərin 22,5 km məsafəsi, 35 kV-lik xətlərin isə 9,5 km məsafəsi təmir edilib. Eyni zamanda, 10-6 kV-lik xətlərin 23 km-i, 0,4 kV-lik xətlərin isə 14 km məsafəsi təmir olunub. EVX-lərdə 137 ədəd dayaq yenisi ilə əvəz olunub.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində 110 kV-lik «Şəki» yarımstansiyasında 25 MVA gücündə transformator əsaslı təmir edilib, həmçinin 65 transformator məntəqəsində təmir işləri aparılıb. Eyni zamanda 476 ədəd sayğac quraşdırılıb, 14,5 km uzunluğunda SİP kabel çəkilib. Hazırda təmir işləri davam etdirilir. Görülən zəruri tədbirlər istismar səviyyəsini yüksəldib, əhalinin elektrik enerjisi ilə təminatında müsbət dəyişikliklər yaradıb.
“Balakən” EŞ-dən əldə etdiyimiz məlumatda isə bildirilir ki, 2012-ci ildə rayonda elektrik verilişi sahəsində keyfiyyətin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə müxtəlif gücdə 3 transformator məntəqəsi quraşdırılıb. Bundan başqa, 83 transformator təmir edilib, transformator məntəqələrinə 46 ədəd ayırıcı quraşdırılıb. Eyni zamanda, EVX-lərdə də müxtəlif işlər görülüb. Belə ki, 6-10 kV-lik xətlərdə 16 km, 0, 4 kV-lik xətlərdə 17,6 km məsafədə təmir işləri aparılıb. İl ərzində ümumilikdə 790 ədəd sayğac quraşdırılıb.
Balakən rayonunda 2012-ci il ərzində 10 kV-lik xətlərdə 105 ədəd, 0,4 kV-lik xətlərdə isə 320 ədəd dəmir-beton dayaq basdırılıb. 0,4 kV-lik EVX-nin17 km hissəsi SİP kabellə əvəz olunub.

RESULTS OF LAST YEAR WERE SUCCESSFUL
Important measures were operated in order to supply people without interval electric energy and improve electric energy activity at “Shaki Electric Network”. Carried out purposeful measures give its results at energy  economy.
According to the information given by “Shaki” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different type new transformers were constructed at settlements and villages in 2012. Totally, 22,5 km distance of the lines by 110 kV, 9,5 km distance of the lines by 35 kV were repaired during last year. At the same time, 23 km of the lines by 10 – 6 kV, 14 km of the lines by 0,4 kV were repaired. 137 stands at TL were substituted with new ones.
Lets` noted that, transformer by 25 MVA was repaired at Shaki s/s by 110 kV, at the same time, repair work was operated at 65 transformer points. At the same time, 476 meters were constructed, 14,5 km SIL type cable was installed. At present, repair work were continued. Carried out necessary measures were increased  exploitation level, positive changes were observed in electric energy supply.
Under the information given by “Balaken” EN, different type 3 transformer points were constructed in order to improve electric energy supply. In additional, 83 transformers were repaired, 46 disconnections were constructed   at transformer points. At the same time, different measures were operated at TL. So that, 16 km distance at the lines by 6 – 10 kV, 17,6 km at the lines by 0,4 kV were repaired. 790 meters were constructed within a year.
105 iron – concrete stands were grounded at the lines by 10 kV, 320 ones at the lines by 0,4 kV in 2012. 17 km distance of TL by 0,4 kV was substituted with SIL type one.