ÖDƏNİŞ SƏVİYYƏSİ ARTIRILIR
Sayğaclaşma işlərinin uğurla həyata keçirilməsi və istehlakçılar arasında aparılan maarifləndirmə işinin nəticəsidir ki, aybaay ödəniş səviyyəsi artırılır.
“Astara Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisə üzrə cari ilin yanvar ayında ümumilikdə 4,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 15 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım 13 faizdən çox olmuşdur.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə ümumilikdə 50,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edimişdir. Ödəniş isə 2011-ci illə müqayisədə 8 faizə yaxın mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq  35,5 milyon kilovatsaatdan və 7 faizdən artıqdır.
Mənbədən elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə ilə bağlı daxil olan məlumatda o da bildirilir ki,  cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 59 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və hesabat aparılaraq 265,3 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 15,9 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin 28 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə burada 154 qayda pozuntusu faktına görə akt tərtib olunmuşdur. Nəticədə 821,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 49,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 45 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“İstehlakçılara göstərilən xidmətin səviyyəsinin artırılması istıqamətində təmir-bərpa işləri uğurla davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 0,4 kV-lik xətlərin 3,8 km-dən artıq hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 70-dən artıq TM-də əsaslı və cari təmir işləri görülmüş, bir transformator isə əsaslı təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.

PAYMENT LEVEL IS INCREASED
Payment level is increasing month by month as a result of carried out propaganda work and successfully implementing of metering work.
According to the information given by “Astara Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 4,7 million kWh electric energy was carried out in January of the current year. Payment was about 15 % more from the payment of the same period of last year during financial period. By the way, about 3,3 million kWh electric energy was used at private consumer group. Absolute increase was more than 13 % in comparison with relevant period of last year.
Lets` noted that, about 50,3 million kWh electric energy was  used  under the enterprise during last year. Payment was about 8 % increased in comparison with 2011. By the way, these indicators were 35,5 million kWh and more than 7 % under private consumer group.
Under the information given by the source, violations of rule of electric power of 59 consumers were discovered at the enterprise service territory in  January of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and  more than 159 00 manat use value of more than 2653 00 kWh loosed electric power was restored. More than 28 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures.
Lets` noted that, acts about 154 infringements were drawn up there during last year. As a result of it, more than 493 00 manat use value of about 8219 00 kWh loosed electric energy was restored. About 45 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures were implemented in the line of paying of remainder sum.
Repair – restoration work were continued in the line of increasing of service quality – noted source was also informed about that, different setting repair work were implemented at 3,8 km distance of the lines by 10 and 0,4 kV. At the same time, capital and maintenance repair work were operated at 70 TP, one transformer was capital repaired and put into operation.