İSTİSMARIN SƏVİYYƏSİ YÜKSƏLDİLİB
“Zaqatala Elektrik Şəbəkəsi”ndə (EŞ) elektrik təsərrüfatının fəaliyyətini daha da yaxşılaşdırmaq, qış mövsümündə əhalinin elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təchizatını təmin etmək məqsədilə mühüm işlər həyata keçirilib. Bu baxımdan, enerji təsərrüfatında aparılan məqsədyönlü işlər artıq öz bəhrəsini verməkdədir.
Bu haqda “Zaqatala” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən il rayonun elektrik təsürrüfatında mühüm təmir-bərpa işləri aparılıb. Belə ki, 2012-ci ildə rayonun qəsəbə və kəndlərində müxtəlif gücdə yeni transformatorlar quraşdırılıb. Bütövlükdə ötən il ərzində 10 kV-lik xətlərin 18,7 km məsafəsi, 0,4 kV-lik xətlərin isə 21,5 km məsafəsi əsaslı təmir edilib. 10 kV-lik xətlərdə 21 ədəd dayaq yenisi ilə əvəz olunub. Həmçinin hesabat dövründə 76 ədəd KTM əsaslı, 287 ədəd TM cari təmir edilib. Qeyd edək ki, ümumilikdə 2350 ədəd sayğac quraşdırılıb, 2,7 km uzunluğunda SİP kabel çəkilib. Hazırda təmir işləri davam etdirilir.

Important measures were implemented in order to improve of electric energy supply of the consumers at “Zagatala Electric Network” (EN) during winter. For this purpose, carried out measures give its results.
According to the information given  by “Zagatala” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair – restoration work implemented at electric energy economy during last year at the region. So that, different powered transformers were constructed at settlements and villages of the region during 2012. 18,7 km distance of the lines by 10 kV, 21,5 km of the lines by 0,4 kV were capital repaired during last year. 21 stands were substituted with new ones at the lines by 10 kV. At the same time, 76 CTP were capital repaired, 287 TP were maintenance repaired. Lets` noted that, in general, 2350 meters were constructed, 2,7 km SIL type cable was installed. At present, repair work are continued.