ZƏRDAB EŞ: ƏSASLI VƏ CARİ TƏMİR İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLİR
Digər elektrik şəbəkələrin (EŞ) xidməti ərazilərində olduğu kimi, “Zərdab” EŞ-in də balans mənsubiyyətinə aid  olan transformator məntəqələrində və elektrik verilişi xətlərində (EVX) yenidənqurma, əsaslı və cari təmir işləri əvvəlcədən təsdiqlənmiş plan əsasında, qrafikə uyğun şəkildə həyata keçirilir. Ötən ildə olduğu kimi, cari ilin ilk ayında da bu işlər uğurla davam etdirilir.
Sözügedən EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən ilin son üç ayında burada əhəmiyyətli işlər görülmüş və nəticədə 10 kV-lik “Sovxoz”, “Bıçaqçı”, “Seyidlər”, 0,4 kV-lik “Əlvənd”, “Ağamalılar”, “Çallı” və digər eyni gərginlikli HX-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və onların dayanıqlığı daha da möhkəmləndirilmişdir. Ümumiiyətlə, həmin bu xətlərin 5,7 km-ə yaxın hissəsi əsaslı və cari təmir olunmuşdur. Eyni zamanda sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan müxtəlif gücdə 25 transformator da təmir edilərk normal iş rejiminə gətirilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, burada 2012-ci ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 18 istehlakçının (bunun 5-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək, 52,9 min kilovatsaatdan artıq (bunun 4,3 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 3,2 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Ümumiyyətlə, ötən il ərzində müəssisə üzrə 146 (bunun 115-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir)  qayda pozuntusu aşkar edilərək 362,9 min kilovatsaatdan artıq (bunun 180,5 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 21,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 89 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisənin xidmət ərazisində 2012-ci ilin dekabr ayında 3,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 1,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, ötən il müəssisə üzrə istehlak 47,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2011-ci ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 3 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 19,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuş, ödəniş isə  2011-ci ilin eyni dövründəki ödənişlə müqayisədə 6 faizdən çox mütləq artmışdır.

ZARDAB EN: CAPITAL AND MAINTENANCE REPAIR WORK ARE IMPLEMENTED
Reconstruction, capital and maintenance repair work were implemented in accordance to confirmed plan graphic at transformer points and TL belonging to balance of “Zardab” EN as at other electric networks (EN). These measures are successfully continued at the first month of the current year as last year.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were implemented at “Sovkhoz”, “Bichaqchi”, “Seyidler” TL by 10 kV, “Elvend”, “Aghamalilar”, “Challi” TL by 0,4 kV and at other same tensioned TL during last three months of last year. In general, 5,7 km distance of these lines were capital and maintenance repaired. St the same time, different powered 25 transformers belonging to the enterprise balance were repaired and put into normal work regime.
Under other information given by the source, violations of rule of electric power of 18 consumers (5 of them belongs to private consumers group) were discovered in December of 2012. And more than 3200 manat use value of more than 529 00 kWh (more than 43 00 kWh belongs to private consumers group) loosed electric power was restored. In general, 146 infringements were discovered (115 of them belongs to private consumers group) under the enterprise during last year and about 218 00 manat use value of more than 3629 00 kWh (about 1805 00 kWh belongs to private consumers group) loosed electric power was restored. More than 89 % of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
Lets` also noted that at the end, more than 3,7 million kWh electric energy was used in December of  2012 at the enterprise service territory. By the way, more than 1,8 million kWh electric energy was used by private consumers group.
By the way, about 47,3 million kWh electric energy was used under the enterprise during last year. Payment was absolutely 3 % increased in comparison with the payment of the same period of 2011. By the way, consumption was  about 19,5 million kWh by private consumer group, payment was more than 6 %.