XAÇMAZ EŞ: TƏMİR İŞLƏRİ VƏ REYDLƏR DAVAM EDİR
İtkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifə olduğundan bu istiqamətdə müntəzəm olaraq müvafiq tədbirlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Xaçmaz Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, ötən ilin IV rübü ərzində Xaçmaz şəhəri və rayonun yaşayış məntəqələrinin elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə bir sıra mühüm işlər görülmüşdür. Belə ki, qəza açılmalarının qarşısını almaq məqsədilə 10 kV-lik “Pivə-Zavod” HX-də 1,3 km naqil yenisi ilə əvəzlənmiş, beş dayaq düzləndirilmiş, 5,4 km məsafədə HX-yə yaxın ağaclar budanmış və 7,5 km məsafədə naqillər tarımlanmışdır.
Qeyd edək ki, analoji təmir işləri 10 kV-lik “Çarxı”, “Yergüc”, “Əhmədova” və digər xətlərdə də həyata keçirilmişdir. Ümumiyyəltlə, sözügedən xətlər üzrə bu dövrdə ümumilikdə 4,3 km-dən artıq xətt təmir edilmiş, xeyli sayda dayaq dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda ifrat yüklənmənin qarşısının alınması və texnoloji itkilərin azaldılması məqsədilə Ərəb kəndində 40 KVA transformator 100 KVA ilə, Əzizli kəndində isə 30 KVA transformator 100 KVA ilə əvəzlənmişdir. Həmçinin Qaraqaşlı, Hacıqurbanova və digər bir neçə kənddə transformatorlar yüklənmə rejiminə uyğun dəyişdirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 20 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisə üzrə 11,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin ödənişi 2011-ci ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 10 faizə yaxın çoxdur. Ümumiyyətlə, ötən il ərzində burada 143,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmiş, ödəniş isə 2011-ci ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 11 faizə yaxın çoxdur. Daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 88,3 milyon kilovatsaata və 7 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbədən daxil olan digər bir məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 86 istehlakçının (bunun 54-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 295,2 min kilovatsaatdan artıq (bunun 89,2 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 17,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində isə 540-dan çox qayda pozuntusu (bunun 424-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) aşkar edilərək 3 milyon 10,9 min kilovatsaatdan artıq (bunun 798,3 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 180,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdi. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin 95 faiznin ödənişi təmin edilmişdir.

KHACHMAZ EN: REPAIR WORK AND SPOT – CHECKS WERE CONTINUED
According to the information given by “Khachmaz Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some important measures were implemented in the line of much more improving of electric energy supply of Khachmaz city and residents of the region during the IV quarter of last year. So that, 1,3 km cable of “Pive – Zavod” TL by 10 kV was substituted with new one, five stands were constructed, trees were cut at 5,4 km distance of TL and conductors at 7,5 km distance were stretched out.
Lets` noted that, analogical measures were implemented at “Charkhi”, “Yerguj”, “Ahmadova” TL by 10 kV and at other lines. In general, totally, more than 4,3 km line was repaid during this period, loads of stands were stands were changed. At the same time, transformer by 40 KVA was substituted with the one by 100 KVA at Ereb village, transformer by 30 KVA was substituted with the one by 100 KVA at Azizli village in order to decrease technological losses and prevent of extreme loadings. At the same time, transformers were changed at Garagashli, Hajiqurbanova and at other villages. Different setting repair work were implemented at 20 TP belonging to balance.
As the source informed, about 11,1 million kWh electric energy was used under the enterprise in December of last year. Payment of use value of used electric energy was about 10 % more in comparison with relevant period of 2011. In general, more than 143,1 million kWh electric energy was used, payment was about 11 % more than the indicator of 2011 year. These indicators were 88,3 million kWh and about 7 % in accordance to private consumer group.
As the source informed, infringements of 86 consumers (54 of them belongs to private consumer group) were observed during carried out spot – checks in December of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and  more than 177 00 manat use value of more than 2952 00 kWh (more than 892 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.
Lets` also noted that, 540 violations of rule of electric power (424 of them belongs to private consumer group)  were observed and about 1807 00 manat use value of more than 3 million 109 00 kWh (about 7983 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. 95 % of this sum was repaid during financial period.